Coraz więcej Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności
W Polsce do śmieci trafia coraz więcej żywności. Do wyrzucania jedzenia przyznaje się prawie 40 proc. badanych, to aż o 9 proc. więcej niż w 2012 roku – wynika z najnowszych badań MillwardBrown przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności.
Co najczęściej się marnuje? Według szacunków najczęściej zdarza się nam wyrzucać wędliny (47 proc.), pieczywo (39 proc.), warzywa (35 proc.), owoce (23 proc.) oraz jogurty (22 proc.). www.ekologia.pl
Więcej w "Czytaj wiecej":
Myśl, Jedz, Oszczędzaj - Think, Eat, Save
Według organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na całym świecie co roku marnuje się około 1,3 miliarda ton żywności co stanowi 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia.www.gdos.gov.pl

A recent study has revealed that about one third of all food production world-wide gets lost or wasted in the food production and consumption systems, amounting to 1.3 billion tonnes.

Marnujemy
Najwięcej wyrzucamy produktów, które szybko się psują oraz są najczęściej przez nas spożywane. Według szacunków najczęściej zdarza się nam wyrzucać pieczywo (58 proc.), ziemniaki, wędliny (po 37 proc.), warzywa (19 proc.) oraz owoce (18 proc.).
Problem marnowania jedzenia dotyczy głównie krajów bogatych, wysokorozwiniętych. Znacząco częściej żywność marnują osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.
Dlaczego marnujemy? Nie potrafimy planować i myśleć przyszłościowo – marnujemy, bo przegapiamy termin do spożycia (39 proc.), przygotowujemy zbyt duże porcje posiłków (34 proc.) oraz robimy zbyt duże zakupy (22 proc.). Za taki stan rzeczy często odpowiedzialne są reklamy, która podkręcają nasz apetyt – „kup trzy, zapłać za dwa”, a także restauracje i bary serwujące potrawy na coraz większych talerzach.
Podczas gdy jedna czwarta społeczeństwa marnuje jedzenie, około 2 miliony rodaków żyje w skrajnym ubóstwie. „Problem” marnowania jedzenia nie dotyczy też 40 proc. społeczeństwa, które nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek.
Joanna Szubierajska www.srodowisko.ekologia.pl
Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem - World Food Day
obchodzony corocznie 16 października, proklamowany przez FAO w 1979 roku w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa - Food and Agriculture Organization of the United Nations - FAO
Hasło tegorocznych obchodów: "Zdrowe systemy żywności"

“Sustainable Food Systems for Food Security and Nutrition” will be the focus of World Food Day in 2013.
The official World Food Day theme – announced at the start of every year by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) – gives focus to World Food Day observances and helps increase understanding of problems and solutions in the drive to end hunger. fao.org/world-food-day

4 października - Dzień Św. Franciszka - Patrona Ekologów
29 listopada 1979 r. Papież Jan Paweł II wydał dokument (Breve apostolskie) zaczynający się od słów: „Inter Santos”, w którym ogłosił św. Franciszka patronem ekologów (ludzi zajmujących się ochroną środowiska naturalnego) „ponieważ pośród świętych i pośród wielkich ludzi, którzy z szacunkiem traktowali przyrodę, jako cudowny dar Boga ofiarowany rodzajowi ludzkiemu, bardzo słusznie wymienia się św. Franciszka z Asyżu”.
W r. 1980 Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii (ochrony przyrody) ze względu na to, że Święty bardzo kochał przyrodę.

Ekologiczny dekalog Św. Franciszka:
1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
4 października - Światowy Dzień Zwierząt
4 października, w dzień imienin św. Franciszka z Asyżu - patrona ekologów i przyjaciela zwierząt, przypada Światowy Dzień Zwierząt. Został on ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. W Polsce obchodzony jest od ponad 15 lat; 27 października 2006 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oficjalną uchwałą ustanowił 4 października Dniem Zwierząt. Dzień ten rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt - World Animal Week.

The aim of World Animal Day is to celebrate animal life in all its forms as well as humankind's relationship with the animal kingdom. October 4 was chosen because it is the Feast Day of St Francis of Assisi (a saint well known for his love of animals), however the day is not restricted to any particular religion.
The Day was set up in 1931 as a way of highlighting the plight of endangered species. Since then it has grown to encompass all kinds of animal life and is widely celebrated in countries throughout the world.
For further information, and ideas and support for celebrating World Animal Day in schools, visit: www.worldanimalday.org.uk
Link


2 października - Europejski Dzień Ptaków
organizowany przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków a w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
birdlife.org Link
ptop.org.pl. Link
otop.org.pl Link
Bieszczadzki Park Narodowy od 40 lat w służbie przyrody i kultury
Bieszczadzki Park Narodowy położony przy granicy z Republiką Słowacką i Ukrainą obejmuje najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym pasma górskie Bieszczadów Zachodnich. Powstały w roku 1973 Park obejmował zaledwie 5 582,02 ha. Chronił wtedy jedynie niewielką część cennych przyrodniczo obszarów (głównie kompleks połonin z niewielkim obszarem przyległych lasów). W następnych latach Park czterokrotnie powiększano. W 1989 i w 1991 roku objęto ochroną znaczny obszar naturalnych lasów, a także kompleksy półnaturalnej roślinności nieleśnej. W 1996 i w 1999 roku Park powiększono o rozległe tereny łąkowe położone w dolinie górnego Sanu. Obecnie Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje powierzchnię 29 201.06 ha i jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce.
W 1992 roku Bieszczadzki Park Narodowy stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Składa się on obecnie z trzech części: polskiej (Bieszczadzki Park Narodowy i dwa otaczające go parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński i Doliny Sanu), słowackiej (Park Narodowy Połoniny) oraz ukraińskiej (Użański Park Narodowy i Park Krajobrazowy Doliny Sanu). W 1998 r. Bieszczadzki Park Narodowy został wyróżniony Dyplomem Europy, zaś w 2004 roku obszar ten stał się częścią ostoi ptasiej „Bieszczady” sieci Natura 2000.
www.mos.gov.pl Link
Nauka o klimacie
Za ekoedu.uw.edu.pl polecamy popularnonaukowy portal Nauka o klimacie. Link na stronach którego wybitni naukowcy wypowiadają się na temat faktów i mitów na temat zmian klimatu. Jak podkreśla Marcin Popkiewicz – spirytus movens - całego przedsięwzięcia silną stroną portalu jest też zespół redakcyjny i Rada Naukowa. Zamieszczane w Nauce o klimacie artykuły podlegają merytorycznej weryfikacji, prowadzonej przez członków Rady Naukowej, w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy naukowcy aktywnie uczestniczący w badaniach systemu klimatycznego i regularnie publikujący wyniki swoich prac w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Sami naukowcy tak zachęcają do korzystania z portalu „Jako ludzie związani naukowo z badaniami fizycznych podstaw zmian klimatu uważamy, że warto upowszechniać informacje na temat zjawisk kształtujących atmosferę i wpływających na jakość życia na Ziemi. Misją naszego portalu jest dostarczenie Państwu w sposób przystępny i przejrzysty wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Będziemy przedstawiać informacje na temat najnowszych wyników badań dotyczących mechanizmów, tempa i charakteru zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.”
Jesień wokół nas
Polecamy artykuł Marka Żukow-Karczewskiego na portalu ekologia.pl Link
22 września Europejski Dzień bez Samochodu - European Car-Free Day
Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska[1]. W 2008 do kampanii przyłączyły się 84 polskie miasta. www.eko-samorzadowiec.pl
Link
howcanwehelpyouearth.like.pl

Link

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 1 kilogram polichlorku winylu (płytki PVC, butelki plastikowe, folie, plastikowe wiadra, miednice, pojemniki po farbach, wyroby ze skaju) spalany w zwykłych warunkach wydziela 280 litrów trującego chlorowodoru.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,132,958 unikalnych wizyt