Nauka o klimacie
Za ekoedu.uw.edu.pl polecamy popularnonaukowy portal Nauka o klimacie. Link na stronach którego wybitni naukowcy wypowiadają się na temat faktów i mitów na temat zmian klimatu. Jak podkreśla Marcin Popkiewicz – spirytus movens - całego przedsięwzięcia silną stroną portalu jest też zespół redakcyjny i Rada Naukowa. Zamieszczane w Nauce o klimacie artykuły podlegają merytorycznej weryfikacji, prowadzonej przez członków Rady Naukowej, w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy naukowcy aktywnie uczestniczący w badaniach systemu klimatycznego i regularnie publikujący wyniki swoich prac w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Sami naukowcy tak zachęcają do korzystania z portalu „Jako ludzie związani naukowo z badaniami fizycznych podstaw zmian klimatu uważamy, że warto upowszechniać informacje na temat zjawisk kształtujących atmosferę i wpływających na jakość życia na Ziemi. Misją naszego portalu jest dostarczenie Państwu w sposób przystępny i przejrzysty wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Będziemy przedstawiać informacje na temat najnowszych wyników badań dotyczących mechanizmów, tempa i charakteru zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.”
Jesień wokół nas
Polecamy artykuł Marka Żukow-Karczewskiego na portalu ekologia.pl Link
22 września Europejski Dzień bez Samochodu - European Car-Free Day
Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska[1]. W 2008 do kampanii przyłączyły się 84 polskie miasta. www.eko-samorzadowiec.pl
Link
howcanwehelpyouearth.like.pl

Link
19 września Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk
Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk jest ukłonem Unii Europejskiej w stronę środowiska naturalnego. Termin siedliska przyrodniczego wprowadzony został przez Unię Europejską w związku z Programem Natura 2000, a Polska w ramach programu zobowiązała się chronić cenne i zagrożone elementy świata przyrodnicze.
Konwencja o ochronie dzikiej flory i fauny europejskiej oraz siedlisk przyrodniczych została ustanowiona w Bernie w 1979 roku. Po trzech latach weszła w życie,
a 1 stycznia 1999 została ratyfikowana przez Polskę. W ten sposób nasz kraj zobowiązał się chronić cenne i zagrożone elementy świata przyrodniczego, a tym samym dbać o zachowanie różnorodności biologicznej.
www.polskieradio.pl Link
Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego
"37 lat działalności Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego" - 17 września 2013 uczniowie w ramach spotkań ACT ECO gościli pana dr Michała Offierskiego uczestnika wielu wypraw antarktycznych. www.arctowski.pl
Link
Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej - World Ozone Day
16 września - Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej - International Day for the Preservation of the Ozone Layer - to święto ustanowione przez rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, obchodzone corocznie od 1994 roku. Świętowanie Dnia ma na celu propagowanie działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów w sprawie ochrony warstwy ozonowej, przyczyniając się również do ochrony globalnego klimatu. Tematem tegorocznych obchodów jest "Zdrowa atmosfera, przyszłość jakiej chcemy" -"A healthy atmosphere, the Future We Want
Dziura ozonowa nad Antarktydą każdego roku osiąga swoje największe rozmiary we wrześniu, u kresu pory zimowej, kiedy temperatura w atmosferze jest najniższa i jednocześnie zawartość ozonu jest najmniejsza.
źródło: ozone.unep.org Link
więcej w "czytaj więcej":
8 września 2013 Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji - International Literacy Day
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ: "Ponad 774 milionów młodych ludzi i osób dorosłych nie jest w stanie przeczytać tego przesłania. Należą oni do tej części naszego społeczeństwa, która nadal nie nabyła pełnych umiejętności pisania i czytania. Nie potrafią napisać podania o pracę, odczytać rozkładu jazdy autobusów ani przeczytać na głos bajki swoim dzieciom. Dwie trzecie pośród tych osób stanowią kobiety, które z racji swojego niepiśmiennictwa nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym" www.unic.un.org.pl Link Więcej w : "Czytaj więcej":

International Literacy Day, observed annually on September 8, focuses attention on worldwide literacy needs. More than 774 million of the world's adults (nearly two-thirds of whom are women) do not know how to read or write, and roughly 123 million children lack those same skills, and are often denied any access to education.

prawo do nauki
Trzecia Sesja Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku jednomyślnie Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stanowi niewątpliwie jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ.
Artykuł 26 uznaje edukację za podstawowe prawo człowieka.
(1)Każdy człowiek ma prawo do nauki. Nauka jest bezpłatna, przynajmniej na stopniu podstawowym. Nauka podstawowa jest obowiązkowa. Oświata techniczna i zawodowa jest powszechnie dostępna, a studia wyższe są dostępne dla wszystkich na zasadzie równości w zależności od zalet osobistych.
(2)Celem nauczania jest pełny rozwój osobowości ludzkiej i ugruntowanie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Krzewi ono zrozumienie, tolerancję i przyjaźń między wszystkimi narodami, grupami rasowymi lub religijnymi; popiera działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzającą do utrzymania pokoju.
(3)Rodzice mają prawo pierwszeństwa w wyborze nauczania, które ma być dane ich dzieciom.

THE UNIVERSAL DECLARATION OF HUMAN RIGHTS Article 26.
(1) Everyone has the right to education. Education shall be free, at least in the elementary and fundamental stages. Elementary education shall be compulsory. Technical and professional education shall be made generally available and higher education shall be equally accessible to all on the basis of merit.
(2) Education shall be directed to the full development of the human personality and to the strengthening of respect for human rights and fundamental freedoms. It shall promote understanding, tolerance and friendship among all nations, racial or religious groups, and shall further the activities of the United Nations for the maintenance of peace.
(3) Parents have a prior right to choose the kind of education that shall be given to their children.

a nam jest szkoda lata...
Polecamy artykuł: "Czy to koniec lata? Bociany odlatują do ciepłych krajów" Jerzego Wysokińskiego www.ekologia.pl
Link
Polecamy We recommend
Niezwykle ciekawy artykuł "Cztery pory roku: lato wszędzie!" Marka Żukow-Karczewskiego www.pogoda.ekologia.pl Link

Extremely interesting article " The Four Seasons: Summer everywhere! " Brand Zhukov-Karczewski

ACT ECO w spocie ekologicznym ACT ECO eco-friendly spot
Grupa uczniów z gimnazjum nr 2 w Zakopanem realizujących projekt ACT ECO wystąpiła w spocie edukacyjnym "Młodzi w służbie ekologii" Urzędu Miasta Zakopane.

A group of students from middle school No. 2 in Zakopane implementing the project ACT ECO appeared in an educational spot"Youth in the service of ecology" of the City of Zakopane.


Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,055,951 unikalnych wizyt