ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Dzień Ziemi - Earth Day, znany też jako Światowy Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

"May there only be peaceful and cheerful Earth Days to come for our beautiful Spaceship Earth as it continues to spin and circle in frigid space with its warm and fragile cargo of animate life.
Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury."
Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.

żródło: wikipedia
Zaproszenie na wystawę
Tradycyjnie, od paru już lat, w trakcie wywiadówek, w budynku naszego gimnazjum, zespół uczniów realizujących projekt ACT ECO zaprasza rodziców na swoje wystawy. Tym razem wystawa jest poświęcona europejskiemu projektowi BEAGLE, w którym nasze gimnazjum bierze udział. Zapraszamy 19 kwietnia 2011 roku od godz. 14 do 19.<
1-7 kwietnia Tydzień Czystości Wód
Akcja o zasięgu krajowym, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony jakości i ilości naszych wód, jezior i rzek. W wielu miejscach w całej Polsce odbędzie się sprzątanie linii brzegowej wybranych cieków i zbiorników wodnych.
Nam, mieszkającym u stóp wysokich gór, trudno sobie wyobrazić, że w Polsce mogą występować kłopoty z ilością i czystością wód. Tymczasem z każdym rokiem mamy w kraju coraz mniej wody.
Więcej w "Czytaj więcej"
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków
Obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ptaków zwraca naszą uwagę na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęca nas do ochrony tych zwierząt i ich siedlisk.
Ptaki występują we wszystkich ekosystemach. Przeważnie zajmują najwyższe poziomy w lokalnych piramidach pokarmowych. Stan populacji ptaków dostarcza nam zatem informacji o stanie całej przyrody, której ptaki są integralną częścią.
Godzina dla Ziemi
W tym roku - 26 marca o godz.20.30 - w „Godzinie dla Ziemi" udział wzięło setki milionów osób w 133 krajach.
Na 60 minut w ciemności pozostało kilkadziesiąt budynków w Warszawie ( w tym Pałac Prezydencki, Pałac Kultury, Sejm) i kilkaset w całej Polsce.
WWF zachęca, aby nie ograniczać się do zgaszenia światła na godzinę, lecz podejmować zobowiązania do działań na rzecz ochrony Ziemi przez cały rok.
Więcej w "Czytaj więcej"
Kiedy zaczyna się wiosna
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce "przekracza" równik (ang: Equinox - równonoc wiosenna) ma to miejsce 20 lub 21 marca.
W 2011 roku wiosna astronomiczna rozpoczyna się 20 marca punktualnie o godzinie 23:21 UTC, a więc w Polsce rozpocznie się 'dopiero' 21 marca o godzinie 00:21 czasu polskiego (CET).
Więcej w "Czytaj więcej"
22 marca - Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody (Word Water Day) obchodzony jest dnia 22 marca i ustanowiony został w 1992 r. podczas konferencji ONZ w Rio de Janeiro, dotyczącej Środowiska i Rozwoju. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi społeczności na całym globie na najważniejsze problemy związane z zasobami wody słodkiej na świecie oraz uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Więcej w "Czytaj więcej":
Woda dla życia
23 grudnia 2003 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło lata 2005 - 2015 jako Międzynarodową Dekadę Działania: "Woda dla życia". Dekada miała rozpocząć się w Światowym Dniu Wody, 22 marca 2005 r. (rezolucja 58/217). Zgromadzenie z zadowoleniem przyjęło decyzję Komisji Zrównoważonego Rozwoju, która uznała wodę, warunki sanitarne i ludzkie osadnictwo za kluczowy temat w pierwszym roku Dekady (2004 - 2005). Komisja została zaproszona do współpracy mającej na celu określenie, w ramach istniejących zasobów, możliwych działań i programów w związku z Dekadą i w ramach jej założeń określonych na 12 i 13 sesji.
Więcej w "Czytaj więcej."
Nowy konkurs ACT ECO
CELE KONKURSU:
Głównym celem konkursu jest uwrażliwienie uczniów szkół zakopiańskich oraz osób
z ich najbliższego otoczenia na problemy ekologii w naszym mieście.
Konkurs za pomocą języka plastyki umożliwi uczniom pokazanie (dosłownie) zarówno korzyści wynikających z proekologicznych postaw oraz negatywnych skutków jakie występują przy niskim stopniu świadomości ekologicznej. Będzie okazją do podzielenia
się swoimi przemyśleniami, pomysłami i refleksjami na temat ekologii
w naszym najbliższym otoczeniu.

Walia - The Field Studies Council - kursokonferencja
Pani Barbara Szarota, nauczycielka języka angielskiego oraz autorka edukacyjno-ekologicznego projektu ACT ECO realizowanego przez uczniów naszej szkoły ( we współpracy z panią mgr Joanna Strączek, artystą plastykiem, nauczycielką plastyki
i techniki - wystawy, konkursy ekologiczno- plastyczne i panią mgr inż. Urszula Stachoń, nauczycielką chemii - konkurs ekologiczno-chemiczny) wzięła udział
w kursokonferencji zorganizowanej w lutym 2011 roku, w Walii przez The Field Studies Council w ramach programu COMENIUS "Uczenie sie przez całe życie" Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. Pani Szarota miała tam okazję opowiedzieć o naszej szkole, przedstawić dokonania ACT ECO, pokazać zdjęcia i dokumentację. W spotkaniu w Walii brali udział pracownicy szkół wyższych oraz nauczyciele z wielu krajów Europy, którzy porównywali swoje doświadczenia i zastanawiali się jak upowszechnić nauczanie ekologii i bioróżnorodności oraz zapoznali się z praktcznymi metodami pracy w terenie.
Działania wszystkich osób realizujących projekt ACT ECO wzbudziły prawdziwe zainteresowanie i zebrały wiele pozytywnych opinii. Należy podkreślić, że w ten sposób projekt ACT ECO kolejny raz przyczynia się do promowania naszej szkoły w Europie. We wrześniu 2008 roku Dyrekcja Generalna Komisji ds. Ochrony Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli, wyróżniła działalność Projektu ACT ECO za konkretne osiągnięcia, a w lutym 2009 Projekt ACT ECO zostaje zwycięzcą konkursu organizowanego przez Komisję ds. Ochrony Środowiska Unii Europejskiej „ Be a Changer 2008”.
Więcej w "Czytaj więcej"
Nie oszczędzajmy paląc śmieci w domowych piecach
Jedną z powszechnie stosowanych metod "oszczędności" jest spalanie śmieci w tym: kartonów, plastiku, folii czy impregnowanego drewna. Takie spalanie odbywa się w niskiej temperaturze (200-500 C) w związku z czym uwalniane są bardzo szkodliwe dla zdrowia substancje uszkadzające system oddechowy i nerwowy oraz będące przyczyną nowotworów. Kominy domowe są niskie co powoduje kondensację szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu nad miastem w postaci smogu i widocznej czarnej chmury.
Spalanie śmieci/odpadów jest dozwolone tylko w specjalnych spalarniach, inaczej
grozi za to grzywna w wysokości do 5000 złotych.
Więcej w "Czytaj więcej"

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,103,120 unikalnych wizyt