ACT ECO
20 marca 2012 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera realizujący autorski, edukacyjno - ekologiczny projekt ACT ECO odwiedzili uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz Szkoły Podstawowej nr 2, aby podzielić się swoim doświadczeniem i zaprosić do udziału w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNO „PLASTYCZNYM „Eko-Polska! Wyślij pomysł w świat!” ORGANIZOWANYM PRZEZ ACT ECO W RAMACH V EDYCJI PROJEKTU ACT ECO” GIMNAZJUM NR 2 IM. KS. PROF. J. TISCHNERA W ZAKOPANEM POD PATRONATEM URZĘDU MIASTA ZAKOPANEGO ORAZ PATRONATEM MEDIALNYM PODHALAŃSKIEGO SERWISU INFORMACYJNEGO WATRA.
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków
Obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ptaków zwraca naszą uwagę na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęca nas do ochrony tych zwierząt i ich siedlisk.
Ptaki występują we wszystkich ekosystemach. Przeważnie zajmują najwyższe poziomy w lokalnych piramidach pokarmowych. Stan populacji ptaków dostarcza nam zatem informacji o stanie całej przyrody, której ptaki są integralną częścią.
Godzina dla Ziemi
zgaś światło 31 marca, w sobotę, o godz. 20.30 na symboliczną godzinę!
Po raz szósty Godzina dla Ziemi WWF zjednoczy setki milionów ludzi na całym świecie, którzy poprzez symboliczny gest zgaszenia światła na jedną godzinę pokażą, że los środowiska nie jest im obojętny. Dokładnie o godz. 20.30 czasu lokalnego, w sobotę 31 marca zgasną światła w domach, firmach i obiektach publicznych na całym świecie, również w Polsce.
Rok temu światła zgasły w ponad 5 tysiącach miast w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach, Pałac Kultury i Nauki oraz Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie i wiele innych.
Rosnąca liczba osób i urzędów rokrocznie przyłączająca się do akcji pokazuje, że zwiększa się globalna świadomość ekologiczna, a kwestie ochrony środowiska stają się dla ludzi coraz ważniejsze. Od 2007 roku, kiedy to z inicjatywy WWF akcja została zorganizowana w Sydney w Australii, do roku 2012 Godzina dla Ziemi WWF urosła do największej woluntarystycznej akcji w dziejach świata.
Zachęcamy do śledzenia akcji na: wwf.pl/godzinadlaziemi

Earth Hour is a worldwide event organized by the World Wide Fund for Nature (WWF) and held on the last Saturday of March annually, encouraging households and businesses to turn off their non-essential lights for one hour to raise awareness about the need to take action on climate change. The event, conceived by WWF and The Sydney Morning Herald, first took place in 2007, when 2.2 million residents of Sydney participated by turning off all non-essential lights.[1] Following Sydney's lead, many other cities around the world adopted the event in 2008.[2][3] Earth Hour 2012 took place on 31 March 2012 from 8:30 p.m. to 9:30 p.m., at participants' local time. wikipedia.org


22 marca - Światowy Dzień Wody
ang. World Water Day - został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody brzmi:Bezpieczeństwo Wody i Żywności - Water and Food Security

International World Water Day is held annually on 22 March as a means of focusing attention on the importance of freshwater and advocating for the sustainable management of freshwater resources.


Więcej w "Czytaj więcej":
"Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"
13 marca 2012 odbyły się, drugie zajęcia merytoryczne i aktywizujące dla uczniów realizujących Projekt ACT ECO , poprowadzone przez trenera – edukatora panią Małgorzatę Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci. Paroletnie dokonania i dorobek ACT ECO sprawiły iż nasze Gimnazjum znalazło się w grupie pięciu szkół, z województwa małopolskiego, wybranych do przeprowadzenia programu „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”, w ramach 3-letniej europejskiej kampanii realizowanej w Polsce przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (www.zielonasiec.pl) pod patronatem Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Eko-Polska! Wyślij pomysł w świat!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNO – PLASTYCZNY
Eko-Polska! Wyślij pomysł w świat!” ORGANIZOWANY PRZEZ ACT ECO
W RAMACH V EDYCJI PROJEKTU ACT ECO – GIMNAZJUM NR 2 IM. KS. PROF. J. TISCHNERA W ZAKOPANEM POD PATRONATEM URZĘDU MIASTA ZAKOPANEGO ORAZ PATRONATEM MEDIALNYM PODHALAŃSKIEGO SERWISU INFORMACYJNEGO WATRA

Więcej w "Czytaj więcej:"
W Zakopanem powietrze gorsze niż na Śląsku?
Tygodnik Podhalański a za nim Gazeta Wyborcza podały, iż "norma zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym w Zakopanem przekroczyła w ostatnich dniach (przełom stycznia i lutego 2012) sześciokrotnie poziom dopuszczalny. Pył zawieszony to inaczej wychodzący z kominów kotłowni i rur wydechowych dym zawierający drobne cząsteczki sadzy i metali ciężkich będące rezultatem procesu spalania."

W związku z tym ponownie apelujemy: NIE PALMY ŚMIECI, szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych !

Więcej w "Czytaj więcej":
11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
ACT ECO częścią projektu "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"
7 lutego 2012 odbyły się, pierwsze w naszej szkole, zajęcia merytoryczne i aktywizujące dla uczniów realizujących Projekt ACT ECO , poprowadzone przez trenerów – edukatorów panią Małgorzatę Małochleb i pana Marcina Wójcika z Polskiej Zielonej Sieci. Paroletnie dokonania i dorobek ACT ECO sprawiły iż nasze Gimnazjum znalazło się w grupie pięciu szkół, z województwa małopolskiego, wybranych do przeprowadzenia programu „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”, w ramach 3-letniej europejskiej kampanii realizowanej w Polsce przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (www.zielonasiec.pl) pod patronatem Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem kampanii jest podniesienie świadomości, uwrażliwienie i zmobilizowanie młodzieży szkolnej, konsumentów i decydentów odpowiedzialnych za przemysł drzewno-papierniczy do działań na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Kampania wpisuje się w tematykę Dekady dla Bioróżnorodności (2011 – 2012 ). Cieszymy się, że możemy być częścią tej akcji! Dołącz do nas!
NIE PALMY ŚMIECI, szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych
Spalanie tworzyw sztucznych zagraża środowisku naturalnemu, a przede wszystkim zdrowiu ludzi - powoduje utlenianie się do atmosfery: CO2, cyjanowodoru, fosgenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, par metali ciężkich i dioksyn.
Najniebezpieczniejsze są dioksyny – prawdopodobnie najgroźniejsze ze znanych człowiekowi trucizn. Są one 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Są rakotwórcze, działają mutagennie, mogą wywołać poronienia.
Zanim spalimy śmieci, pomyślmy o swoim zdrowiu a także o zdrowiu naszych bliskich i sąsiadów !
na podstawie materiałów Fundacji "ARKA"
Dokarmiać nie szkodzić
Polecamy bardzo ciekawy artykuł pana Adama Wajraka pod tytułem: "Dokarmiać nie szkodzić" zamieszczony w Gazecie Wyborczej z 14.12.2010 . Znajdziemy w nim wiele porad na temat dokarmiania ptaków, umieszczenia karmnika oraz jakie produkty są szkodliwe dla tych zwierząt .
Za zgodą autora link do artykułu zamieszczamy w "Czytaj więcej".

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczenie wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,132,012 unikalnych wizyt