PIERWSZA W POLSCE MODUŁOWA UPRAWA HYDROPONICZNA
„Potrzebujemy świata, w którym dostęp do wody i czystego powietrza jest prawem, a nie przywilejem...” W ramach współpracy spółek Hydropolis sp. z o.o. oraz EQ Development Wojciech Krajewski z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie została zbudowana pierwsza w Polsce, modułowa uprawa hydroponiczna z systemem kontroli warunków uprawy - kontener uprawowy. Mieszcząca się w 12 metrowym kontenerze morskim uprawa niskich warzyw liściastych i ziół może być prowadzona w prawie każdym miejscu na Ziemi, przez cały rok, zużywając przy tym mniej wody w porównaniu do tradycyjnego szklarniowego lub gruntowego systemu uprawy. Lampy LED – jedyne źródło światła, o odpowiednio dobranym promieniowaniu decydują o wielkości i jakości plonów oraz tempie wzrostu rośliny.Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.edu.pl
Scientists address myths over large-scale tree planting
By Helen Briggs BBCnewsSCIENCE-ENVIRONMENT
BBC Science correspondent Scientists have proposed 10 golden rules for tree-planting, which they say must be a top priority for all nations this decade. Tree planting is a brilliant solution to tackle climate change and protect biodiversity, but the wrong tree in the wrong place can do more harm than good, say experts at the Royal Botanic Gardens, Kew.The rules include protecting existing forests first and involving locals.
Forests are essential to life on Earth. They provide a home to three-quarters of the world's plants and animals, soak up carbon dioxide, and provide food, fuels and medicines.
Małopolska Pszczoła 2021
Województwo Małopolskie ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego z zakresu ochrony bioróżnorodności pod nazwą „Małopolska Pszczoła”. malopolska.pl
Próby "wygaszania" huraganów
i historia jednej teorii spiskowej. Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl Amerykańskie służby pogodowe próbowały „wygaszać” huragany i nic im z tego nie wyszło, ale i tak do dziś są posądzane o zgubne w skutkach manipulacje pogodowe. Czyli: do niczego nie doszło, ale niesmak pozostał
W aplikacji Kanarek możesz walczyć o lepsze powietrze w swoim mieście
Aplikacja Kanarek dodała funkcje, dzięki którym możesz podpisać petycję domagającą się od lokalnych polityków regulacji poprawiających jakość powietrza w Twoim mieście. Akcja dotyczy na razie Warszawy, ale otwiera drogę również dla innych miast.„Dobrze się składa, bo masz wpływ” to akcja podjęta przez aplikację Kanarek (monitorującą jakość powietrza w Polsce), którą zdecydowałam się wesprzeć jako ambasadorka. Dlaczego? Dlatego, że każdej jesieni i zimy wraz z Piotrem wytrwale piszemy o smogu, tłumaczymy, co go wywołuje i apelujemy o niepalenie w piecach byle czym. A tymczasem bez oczyszczaczy powietrza w naszym domu niekiedy trudno jest oddychać, poza domem bywa żółtoszaro i dusząco, a czujnik smogu świeci na czerwono. Jak to na warszawskich przedmieściach. Koszmar. Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl
Palmy na biegunie północnym
– po prostu genialna książka dla młodych o klimacie.Zakochałam się w tej książce! Wiem, że w odniesieniu do tytułu o zmianach klimatu brzmi to trochę dziwnie… Tym niemniej „Palmy na biegunie północnym” to książka, śmiem twierdzić, wybitna w swojej kategorii. Narracja przeplatana elementami komiksu sprawdza się tu znakomicie, a wysoki poziom merytoryczny połączony z prostotą przekazu budzą mój głęboki szacunek. Chapeau bas! Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl
Więcej zieleni w miastach
Według naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago kryzys klimatyczny spowoduje spadek wilgotności powietrza na obszarach miejskich, gdzie stres cieplny, niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i brak bezpieczeństwa energetycznego są odczuwane dotkliwiej niż na obszarach wiejskich. Rozwiązaniem tych problemów są budowa zielonej infrastruktury i zwiększenie powierzchni terenów zielonych, co pomaga obniżyć temperaturę powietrza poprzez uwolnienie wody do atmosfery. Połowa światowej populacji żyje na obszarach miejskich, chociaż miasta stanowią jedynie ok. 3% globalnej powierzchni lądowej.
Polscy leśnicy sadzili Wielki Zielony Mur
W ramach międzynarodowego projektu „Great Green Wall” sadzone są drzewa w aż 11 państwach afrykańskich, w pasie nie węższym niż 15 km rozciągającym się pomiędzy Oceanem Atlantyckim i Indyjskim. W projekcie uczestniczą państwa afrykańskie, które również powołały agencję koordynującą program. Realizację programu wspiera m.in. Globalny Fundusz Środowiskowy, czyli międzyrządowa organizacja wspierająca inwestycje proekologiczne, gdyż kraje afrykańskie nie są w stanie udźwignąć kosztów tego typu projektów.lasy.gov.pl
The Great Green Wall
The Great Green Wall is an African-led movement with an epic ambition to grow an 8,000km natural wonder of the world across the entire width of Africa. greatgreenwall.org
ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw
Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to wyjątkowa okazja do podniesienia świadomości na temat ważnej roli owoców i warzyw w żywieniu ludzi, w bezpieczeństwie żywnościowym i zapewnieniu zdrowia, a także w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
ONZ w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw planuje szereg działań. Są to m.in.
Podnoszenie świadomości i kierowanie uwagi na wartości odżywcze i zdrowotne spożywania owoców i warzyw
Promowanie zróżnicowanej, zbilansowanej i zdrowej diety i stylu życia poprzez spożycie owoców i warzyw
Zmniejszenie strat i odpadów owoców i warzyw w systemach żywnościowych
Dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie m.in. promocji konsumpcji i zrównoważonej produkcji owoców i warzyw oraz integracji drobnych gospodarstw z lokalną, regionalną i globalną produkcją.
Owoce i warzywa są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i minerałów oraz korzystnych fitochemikaliów.
FAO i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, aby każda osoba dorosła codziennie spożywała co najmniej 400 gramów owoców i warzyw w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak rak, cukrzyca, choroby serca i otyłość, a także przeciwdziałaniu niedoborom mikroelementów.
Wraz z pandemią COVID-19 jeszcze bardziej potrzeba zmian i przywrócenia równowagi w sposobie produkcji i konsumpcji naszej żywności.

- W obecnym kryzysie zdrowotnym, z którym borykamy się na całym świecie, promowanie zdrowej diety wzmacniającej nasz układ odpornościowy jest szczególnie właściwe” - powiedział Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) QU Dongyu.
sadnowoczesny.pl
ornitho.pl
ornitho.pl to internetowa baza danych działająca w celu gromadzenia i udostępniania obserwacji zwierząt w Polsce. Obserwacje można przekazywać za pomocą niniejszego portalu lub aplikacji na smartfony działającej pod nazwą NaturaList (dostępnej w sklepie Play).
Portal ornitho.pl służy do wymiany informacji i gromadzenia danych dotyczących obserwacji wszystkich gatunków ptaków stwierdzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dane wprowadzone przez Użytkownika pozostają jego własnością. Administrator oraz osoby wyznaczone przez niego mogą jednak weryfikować i uzupełniać wprowadzone dane, po uprzednim kontakcie z Użytkownikiem. Dane w trakcie weryfikacji oraz te, które zostały w jej trakcie odrzucone mogą być oznaczone odpowiednim symbolem (patrz Objaśnienia znaków w Portalu) lub usunięte z Portalu.
Użytkownik udostępniający na stronach Portalu obserwacje, zdjęcia i pliki audio, co do których prawa autorskie przysługują mu jako twórcy, udziela OTOP oraz Partnerom ornitho.pl niewyłącznego prawa do redagowania, kopiowania i rozpowszechniania tych treści w celu prowadzania statutowej działalności.Użytkownik udostępniający na stronach Portalu obserwacje, zdjęcia czy pliki audio, co do których prawa autorskie przysługują innym osobom, przyjmuje na siebie odpowiedzialność za uzyskanie od nich zgody na ich rozpowszechnianie. Użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku udostępnienia na stronach Portalu obserwacji, zdjęć czy plików audio bez zgody osób posiadających prawa autorskie.
ORNITHO.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Jedno drzewo średniej wielkości pochłania rocznie ok. 6 kg CO2. W ciągu 40 lat pochłania zatem 240 kg dwutlenku węgla.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.05
1,383,036 unikalnych wizyt