2016


2016 Międzynarodowy Rok Roślin Strączkowych - International Year of Pulses
Piotr Sułkowski: zamiast trwać w niewiedzy, zapytaj fizyka!
Naukowiec od 2013 roku koordynuje projekt zapytajFizyka To portal, który powinni znać wszyscy ciekawscy. Każdy może za jego pośrednictwem przesłać pytanie do fizyków. A oni - najprościej jak się da - spróbują na to pytanie odpowiedzieć. Na razie w portalu można już znaleźć odpowiedzi na ponad 600 przedziwnych pytań dotyczących fizyki Wszechświata i całej reszty. "W ostatnim roku odpowiedzieliśmy na ok. 300 pytań, czyli prawie codziennie pojawiała się jedna odpowiedź" - opowiada Piotr Sułkowski.
Dr hab. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego finalistą w kategorii Naukowcy w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. naukawpolsce.pap.pl
13 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o wodzie
Rewelacyjny materiał autorstwa Aleksandry Stanisławskiej crazynauka.pl
EkocentrumICPPC w Stryszowie
14 listopada zwiedziliśmy EkocentrumICPPC jedyne w Polsce miejsce gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne, np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia lub oczyszczając ścieki. Braliśmy udział w warsztatach Energia ze słońca i wiatru.Działanie EKOCENTRUM przyczynia się do propagowania ekologicznych technologii i ekologicznego trybu życia oraz pokazuje jak w praktyce chronić dziedzictwo kulturowe i biologiczne polskiej wsi. Niezwykle ciekawe miejsce, polecamy!
Jak wygrać ze smogiem? Polski Alarm Smogowy
Jak zgłosić palenie śmieci? Ustawa antysmogowa. Dobre praktyki – przykłady i jeszcze więcej znajdziesz tu: polskialarmsmogowy
Zakręć smog! Polski Alarm Smogowy
Smog i jego konsekwencje - filmik edukacyjny - opisane na praktycznych przykładach, kliknij tu: polskialarmsmogowy
Spalanie śmieci w Polsce jest problemem społecznym
Spalanie śmieci w piecach domowych jest w Polsce powszechne. Na pewno w 30 proc. z nich umieszcza się również odpady - szacuje prof. Adam Grochowalski z Zakładu Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP prof. Grochowalski, zdecydowana część ze szkodliwych związków, które trafiają do atmosfery w trakcie spalania w piecu domowym śmieci, nie pachnie. Są to m.in. dioksyny i węglowodory aromatyczne.
Naukowiec przypomniał, że związki, które uwalniają się w czasie spalania śmieci, są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, w tym raka płuc, alergii, problemów hormonalnych czy z utrzymaniem ciąży. Zdaniem prof. Grochowalskiego kluczowa jest edukacja w tym zakresie od najmłodszych lat. Przed kiepskim powietrzem nie ma ucieczki. "W praktyce pozostaje ograniczenie ruchu fizycznego na wolnym powietrzu w sytuacjach wysokich stężeń zanieczyszczeń lub pozostawanie w domu" - radzi GIOŚ.
Izba poleca pobranie aplikacji na smartfony "Jakość powietrza w Polsce", która dostępna jest dla urządzeń z systemem iOS i Android, a w przygotowaniu na platformę Windows. Program umożliwia sprawdzenie jakości powietrza w najbliższej stacji pomiarowej. GIOŚ zapowiada też wprowadzenie nowych funkcji m.in. możliwość wyboru ulubionych stacji pomiarowych, widgetów czy kolorowych wykresów. naukawpolsce.pap.pl
Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy
Spalanie tworzyw sztucznych zagraża środowisku naturalnemu, a przede wszystkim zdrowiu ludzi - powoduje utlenianie się do atmosfery: CO2, cyjanowodoru, fosgenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, par metali ciężkich i dioksyn.
1 kilogram polichlorku winylu (płytki PVC, butelki plastikowe, folie, plastikowe wiadra, miednice, pojemniki po farbach, wyroby ze skaju) spalany w zwykłych warunkach wydziela 280 litrów trującego chlorowodoru.
1 kilogram poliuretanów (gąbki, uszczelki, podeszwy, odzież) daje 30-50 litrów cyjanowodoru, tzw. kwasu pruskiego
Najniebezpieczniejsze są dioksyny – prawdopodobnie najgroźniejsze ze znanych człowiekowi trucizn. Są one 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Są rakotwórcze, działają mutagennie, mogą wywołać poronienia.
Zanim spalimy nasze śmieci, pomyślmy o swoim zdrowiu a także o zdrowiu naszych bliskich i sąsiadów!
na podstawie materiałów Fundacji "ARKA"
4 października - Dzień Św. Franciszka - Patrona Ekologów
W 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii - ochrony przyrody.
Ekologiczny dekalog Św. Franciszka:
1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
2 października - Europejski Dzień Ptaków
organizowany przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków a w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. birdlife.org ptop.org.pl
PAŹDZIERNIK miesiąc Dobroci Dla Zwierząt

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Jedno drzewo średniej wielkości pochłania rocznie ok. 6 kg CO2. W ciągu 40 lat pochłania zatem 240 kg dwutlenku węgla.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,046,451 unikalnych wizyt