2016


2016 Międzynarodowy Rok Roślin Strączkowych - International Year of Pulses
Not a Single Tree Will Be Cut Down in Norway Anymore!
After all, millions of people around the world depend on forests and protecting the ’Lungs of the Earth’ is the responsibility of all nations. Luckily, Norway is taking a first step in the right direction.brightside.me
Nauka dla przyrody
naukadlaprzyrody.pl „Nauka dla przyrody” to ruch społeczny, powstały z inicjatywy naukowców z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN. Jego zawiązanie jest wyrazem naszej troski o ochronę polskiej przyrody, w tym – naturalnych procesów w niej zachodzących.
Zachowanie drzew i krzewów na terenach nieleśnych to priorytet
Wycinając drzewa i krzewy poza lasami (na terenach zabudowanych i poza nimi) bezpowrotnie traci się ogromną część usług ekosystemowych, w tym takich, które są kluczowe nie tylko dla stanu środowiska przyrodniczego, ale także dla dobrostanu (w tym życia i zdrowia) człowieka. Z uwagi na to drzewa i krzewy powinny być w dużym stopniu chronione przed wycinaniem. Ich zachowanie w odpowiedniej ilości i jakości powinno być priorytetem. Niestety, znaczenie zadrzewień i zakrzewień oraz pojedynczych drzew i krzewów jest często bagatelizowane i pomijane, a obecnie także lekceważone przez prawodawcę.naukadlaprzyrody Grupa naukowców skupionych w "Nauce dla Przyrody" - specjalistów od ekologii krajobrazu i ekologii drzew - przygotowała obszerne opracowanie, wyjaśniające:
- problemy wynikające z liberalizacji zasad wycinki drzew, oraz
- szereg istotnych funkcji, pełnionych w miastach i wsiach przez zadrzewienia, zakrzewienia, oraz pojedyncze drzewa i krzewy (w tym - ich wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców)
Nowe odkrycie NASA
7 stłoczonych skalistych planet wokół maleńkiej gwiazdy TRAPPIST-1.To właśnie małe, skaliste planety dają największe szanse na znalezienie w kosmosie życia (przynajmniej takiego, jak nasze czyli opartego na białkach). A właśnie wokół gwiazdy TRAPPIST-1 powstały warunki, które uznaje się za bardzo ważne – na planetach może istnieć woda w stanie płynnym. crazynauka.pl Piotr Stanisławski
NASA & TRAPPIST-1: A Treasure Trove of Planets Found
Seven Earth-sized planets have been observed by NASA's Spitzer Space Telescope around a tiny, nearby, ultra-cool dwarf star called TRAPPIST-1. Three of these planets are firmly in the habitable zone.nasa.gov ; nasa.gov/press-release
Drzewa w miastach mogą tworzyć enklawy czystego powietrza
Gęsto zadrzewione parki i skwery mogą stworzyć w warunkach miejskich enklawy niemal pozbawione szkodliwych pyłów obecnych w atmosferze - mówi ekolog roślin, dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zimą walkę ze smogiem ułatwią rośliny iglaste. "Ich igły są często pokryte grubą warstwą wosku, która działa jak lep na cząstki pyłów" naukawpolsce.pap.pl
Ranking polskich blogów naukowych 2016
przegląd bardzo ciekawych blogów i vlogów, podajemy za autorem bloga: totylkoteoria.pl
Drzewa, drzewa, drzewa !!!
Zwiększają wartość nieruchomości
Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że jesteśmy gotowi więcej zapłacić za mieszkanie, z którego okien widać drzewa.
Zwiększają bezpieczeństwo na drogach!
Zmniejszają prędkość pojazdów o 5 do 24 km/h i przyczyniają się do spadku liczby wypadków od 5 do 20%. Dzieje się tak dlatego, że dla kierowców drzewa stanowią dobrze zaprojektowane ściany, które prowadzą wzrok i zwiększają uwagę (przeciwnie do rozpraszaczy typy bilbordy reklamowe).
Neutralizują zanieczyszczenia powietrza
Mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.
Produkują tlen
Stuletni buk produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Taką samą produktywnością będzie się charakteryzować 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię niż dojrzały buk.
Uwaga na info manipulacje
Piotr Stanisławski crazynauka.pl Być może trafiliście na tekst, który od wczoraj zyskał sporą popularność w internecie. Serwis „Twoja Pogoda” zamieścił niepodpisany przez autora tekst pod tytułem „Histeria z powodu smogu. Kto ją wywołuje i dlaczego?”*.Gdy przeczytałem go, uderzyła mnie skala manipulacji zastosowana w tym materiale.
Powszechnie dostępne rośliny domowe pochłaniają zanieczyszczenia
Dostępne w sklepach ogrodniczych gatunki roślin doniczkowych pochłaniają i neutralizują różnego rodzaju zanieczyszczenia - mówi ekolog roślin z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Zych. Jak dodaje, obecność roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie zwłaszcza zimą, gdy w mieszkaniu jest bardzo sucho z powodu sztucznego ogrzewania.
crazynauka.pap.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Jeden hektar drzew produkuje dziennie tyle tlenu ile potrzebuje 45 osób.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,063,054 unikalnych wizyt