Ziemia z Kosmosu live! Można obserwować Ziemię w HD 24 godziny na dobę !
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS International Space Station to największy sztuczny satelita Ziemi z 6 astronautami na pokładzie - wielkość 100 x 110 x 30 m - okrąża Ziemię na wysokości 400-430 km z prędkością 27 700 km/godzinę. Jest bardzo jasnym, szybko sunącym po niebie punktem przemieszczającym się z zachodu na wschód lub południowy-wschód dokładnie nad głowami obserwatorów na obszarze Polski.nasa Terminy widocznych przelotów nad Polską heavens-above.com Obserwacje te to wspaniały pomysł na promocję nauk ścisłych, badań kosmicznych a także lekcję geografii !!! whereInTheWorld
Ciekawe, polecamy!
Kruk zwyczajny − czarna inteligencja kruka! - Kacper Kowalczyk ekologia.pl
Północne susły zmieniają klimat na Ziemi?
- ekologia.pl
Pani podporucznik Angelika Chowaniec
17 grudnia 2014 pani podporucznik Angelika Chowaniec z Poronina, absolwentka słynnej „Szkoły Orląt” czyli Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, spotkała się z grupą realizującą projekt ACT ECO w Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. Uczennice i uczniowie obejrzeli materiały filmowe dotyczące szkolenia pilotów maszyn bojowych, dowiedzieli się, że nauki ścisłe i doskonała znajomość języka angielskiego to podstawa wykształcenia pilotów i nawigatorów. Pani Angelika, która pod koniec grudnia rozpocznie pracę jako oficer operacyjny w prestiżowej jednostce w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w podpoznańskich Krzesinach, podkreśliła też ogromną wagę zdrowia, sprawności fizycznej i wytrwałości w prawidłowym przygotowaniu się do pracy w lotnictwie wojskowym. Pani Angelika kończąc swoją ciekawą prezentację życzyła zebranym aby odnaleźli pasję w nauce, dokonywali dobrych wyborów, nigdy się nie zniechęcali i dążyli do spełnienia swoich marzeń. watra.pl
Spalanie śmieci w przydomowych piecach. Czym to grozi?
Co roku, w okresie jesienno-zimowym pogarsza się jakość powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą zwykli obywatele – najczęściej mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy w ramach oszczędności palą śmieci w piecach. Trują siebie i swoich sąsiadów. ekologia.pl
Trwa kolejny sezon grzewczy
Spalanie tworzyw sztucznych zagraża środowisku naturalnemu, a przede wszystkim zdrowiu ludzi - powoduje utlenianie się do atmosfery: CO2, cyjanowodoru, fosgenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, par metali ciężkich i dioksyn.
1 kilogram polichlorku winylu (płytki PVC, butelki plastikowe, folie, plastikowe wiadra, miednice, pojemniki po farbach, wyroby ze skaju) spalany w zwykłych warunkach wydziela 280 litrów trującego chlorowodoru.
1 kilogram poliuretanów (gąbki, uszczelki, podeszwy, odzież) daje 30-50 litrów cyjanowodoru, tzw. kwasu pruskiego
Najniebezpieczniejsze są dioksyny – prawdopodobnie najgroźniejsze ze znanych człowiekowi trucizn. Są one 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Są rakotwórcze, działają mutagennie, mogą wywołać poronienia.
Zanim spalimy nasze śmieci, pomyślmy o swoim zdrowiu a także o zdrowiu naszych bliskich i sąsiadów!
na podstawie materiałów Fundacji "ARKA"
Zakopane, czas na oddech!
W dniach 26-27 listopada 2014 roku z inicjatywy ACT ECO, odbyły się w naszym Gimnazjum warsztaty o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców miasta. Warsztaty realizowane w ramach kampanii „Zmieniaj energię dla powietrza w Krakowie i Małopolsce“ i projektu „Zakopane, czas na oddech“ przeprowadzili Małgorzata Małochleb i Maciej Skinderowicz przedstawiciele Polskiej Zielonej Sieci.W warsztatach wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich. Spotkania podzielone były na dwie części. Pierwsza teoretyczna, wprowadzająca do tematu źródeł energii dostępnych, jak też potencjalnych do wykorzystania oraz wpływu znienieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi. Omówiono genezę problemu, ale i rozwiązania, możliwe do wprowadzenia od zaraz oraz te możliwe ze wsparciem finansowym różnych funduszy. W drugiej części, praktycznej, uczniowie przygotowywali propozycje plakatów obrazujących, to jakie kroki należy podjąć w celu poprawy jakości powietrza w Zakopanem, ale i na obszarze Podhala. Na powstałych afiszach, uczniowie pokazali też, jak niekorzystne jest dla mieszkańców przebywanie w rejonie, gdzie powietrza skażone jest zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalania złej jakości węgla. Pokazano wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, samopoczucie, poziom inteligencji, jak też ogólny rozwój, w szczególności najmłodszych.
Tydzień Edukacji Globalnej 2014
Z okazji TEG w naszej szkole miała miejsce wystawa, uwzględniająca kwestie etycznej produkcji i odpowiedzialnego kupowania ubrań i elektroniki. 25 listopada, w czasie ogólnoszkolnej wywiadówki, dodatkowo zaprezentowano rodzicom odwiedzającym szkołę, stoisko informacyjne z przykładowymi produktami Fair Trade. Na wystawie umieszczono materiały dydaktyczne ze strony ekonsument.pl. oraz wykonane przez uczniów z grupy ACT ECO prace plastyczne powstałe ze zużytych ubrań i elektroniki - „upcykling”. Jest to kolejny element programu Kupuj Odpowiedzialnie, w którym nasza szkoła od paru lat bierze udział. Ten etap programu wpisuje się w projekt Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę! aktywizujący małopolskich nauczycieli i uczniów III i IV etapu edukacyjnego do podejmowania działań na rzecz krajów globalnego Południa. W związku z tym w październiku 15 uczennic i uczniów, zaangażowanych w realizację projektu ACT ECO wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez panią Magdalenę Noszczyk z FKO a w listopadzie przeprowadzono szkolenie także dla nauczycieli naszej szkoły.Działania edukacyjne Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Jest to kolejna inicjatywa edukacyjna FKO, która, poprzez pracę z uczniami metodą warsztatową, wzmacnia wiedzę na temat współzależności między globalnym Południem a Północą, odpowiedzialnej produkcji i odpowiedzialnym kupowaniu oraz aktywizuje uczniów do realizowania samodzielnych projektów.
TEG 2014 w dniach 15-23 listopada
Celem Tygodnia Edukacji Globalnej jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania.Inicjatywy Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać globalne współzależności, a także konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania.teg.edu.pl

Global Action Week is one of the major focal points for the education movement. It provides every national and regional education campaign with an opportunity to highlight one area of the Education For All agenda and make targeted efforts to achieve change on the ground, with the added support of education campaigners and millions of members of the public worldwide joining together for the same cause. campaignforeducation.org

Pierwsze w historii udane lądowanie na powierzchni komety!
Historyczne i fascynujące zarazem wydarzenie! 12 listopada 2014, 17.03, PHILAE - lądownik sondy kosmicznej Rosetta - zakotwiczył się na powierzchni komety 67P! Autorami tego sukcesu są europejscy naukowcy zrzeszeni w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w tym Polacy z Centrum Badań Kosmicznych.

European robot probe Philae has made the first, historic landing on a comet, after descending from its mothership Rosetta.

więcej/more kosmonauta.net crazynauka.pl esa
Ziemia z Kosmosu live! Można obserwować Ziemię w HD 24 godziny na dobę !
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS International Space Station to największy sztuczny satelita Ziemi z 6 astronautami na pokładzie - wielkość 100 x 110 x 30 m - okrąża Ziemię na wysokości 400-430 km z prędkością 27 700 km/godzinę.
nasa
Termiczne przekształcanie odpadów w świetle prawa
Regulacje prawne dotyczące termicznego przekształcania odpadów (TPO) mają charakter ogólny w tym sensie, że dotyczą takiego typu przekształcania stosowanego wobec wszystkich rodzajów odpadów (w tym komunalnych), ze szczególnymi wymaganiami adresowanymi do podmiotów przekształcających wskazane rodzaje odpadów. - prof. dr hab. Marek Górski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Szczeciński źródło: "Przegląd Komunalny", 12/2009 komunalny.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Korony drzew cieniują nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i wydłużają ich trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,057,097 unikalnych wizyt