Wielki Dzień Pszczół
8 sierpnia w całej Polsce będzie obchodzony Wielki Dzień Pszczół. Podobnie jak w roku ubiegłym Tatrzański Park Narodowy włącza się w to święto. W tym roku w Wielki Dzień Pszczół zapraszamy do udziału w zabawach edukacyjnych rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czekamy na Was od godziny 9.00 do 14.00 (o godzinie 12.00 odbędzie się wycieczka edukacyjna „Śladami pszczołowatych”) w Ogrodzie Roślinności Tatrzańskiej przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego 42A w Zakopanem.
tpn.pl
Dzień Dziecka Zakopiański Dzień Walki ze Smogiem
filmik
zakopane.eu
Tatrzański Park Narodowy-wakacyjne bezpłatne zajęcia edukacyjne dla turystów - free educational activities for tourists
tpn.pl
Ponad 90 proc. polskich niedźwiedzi żyje na Podkarpaciu
Ponad 90 proc. polskich niedźwiedzi żyje na Podkarpaciu; systematycznie notowany jest wzrost ich populacji w regionie. Bytujące tam misie nadal zachowują się zgodnie z pierwotnymi instynktami; unikają ludzi, choć lubią chodzić leśnymi duktami. naukawpolsce.pap.pl
ACT ECO - przedwakacyjne podsumowanie
Dla ACT ECO, zawsze zaangażowanego w wiele działań ekologicznych, rok szkolny 2014/15 był wyjątkowo bogaty w wydarzenia. W środę, 24 czerwca, uczennice i uczniowie realizujący projekt ACT ECO, wzięli udział w ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach, na których podsumowano mijający rok oraz przedstawiono plan na kolejny. W ciągu ostatnich, niezwykle pracowitych, 10 miesięcy ACT ECO przygotowało: trzy wystawy edukacyjno-ekologiczne, obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, kampanię Kupuj Odpowiedzialnie ubrania i elektronikę, VIII Szkolne Obchody Światowego Dnia Środowiska - wpisane w XIII Dni Zakopanego, dwa szkolne konkursy ekologiczne, międzyszkolne warsztaty ekologiczno – plastyczne. Ponadto z okazji Dnia Dziecka, na zaproszenie Burmistrza Miasta Zakopanego, w ramach „Zakopiańskiego Dnia Walki ze Smogiem” ACT ECO promowało ekologię poprzez twórczą prezentację edukacyjną na scenie w Parku Miejskim oraz przeprowadziło warsztaty ekologiczno – plastyczne dla zakopiańskich dzieci.
Głównym punktem programu środowego spotkania były kolejne warsztaty Kupuj Odpowiedzialnie ubrania i elektronikę. Natomiast 26 czerwca w trakcie uroczystości zakończenia roku szkolnego ACT ECO Team odebrało nagrody Burmistrza Miasta z podziękowaniem za zaangażowanie i serce włożone w organizację pikniku z okazji Dnia Dziecka w Parku Miejskim. Nagrodzeni uczniowie: 2a- Maja Buczkowska, Karolina Dziedzic; 2b – Martyna Stachoń, Sebastian Stoch, Mikołaj Rydzewski, Alan Pawlica, Wojtek Stoch, Jakub Kuros; 1c - Wojtek Broński; 1b- Magda Karcz, Amelia Dolińska, Maria Leśnicka, Weronika Bachleda Kubańska, Martyna Stoch, Magda Michalak, Weronika Czureja, Barbara Król. Pożegnano trzecioklasistki: Julię Ziemak i Paulę Ochmańską.
Całoroczne wydarzenia koordynowały: Barbara Szarota - autor projektu ACT ECO;
Joanna Strączek - Bojda, artysta plastyk, nauczyciel plastyki i techniki - wystawy, konkursy, warsztaty ekologiczno- plastyczne; Urszula Stachoń, nauczyciel chemii – szkolny konkurs ekologiczno-chemiczny.
Co zrobić z rannym ptakiem, jak mu pomóc?
Wywiad z Agnieszką Czujkowską ekologia.pl
Uwaga na Barszcz Sosnowskiego - roślinę niebezpieczną dla zdrowia
Barszcz Sosnowskiego to chwast, który wypiera i konkuruje z niektórymi gatunkami roślin rodzimych. Ale Barszcz Sosnowskiego, to także bardzo niebezpieczna trucizna, która przenika przez włoski na łodygach. Przenika ona przez skórę powodując poważne oparzenia. Oparzenia te pojawiają się przy kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, w kilka godzin po kontakcie z rośliną. Objawy mogą nasilić się w ciągu doby – wtedy pojawiają się zaczerwienienie i bolesne pęcherze. Słoneczna pogoda i duża wilgotność może nasilać reakcje miejscowe (zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy na skórze które długo się goją).Zaczerwienienia, ciemne plamy i blizny mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat. W ekstremalnych przypadkach może dojść do martwicy skóry.
ekologia.pl
18 czerwca 2015 została opublikowana Encyklika Ojca Świętego Franciszka "Pochwalony bądź" - Pope Francis's encyclical "Laudato Si (Praise Be), On the Care of Our Common Home"
Ojciec Święty Franciszek tytułem encykliki nawiązuje do jednego z najbardziej lubianych tekstów literatury chrześcijańskiej – do modlitwy uwielbienia św. Franciszka z Asyżu.Szacunek św. Franciszka do świata stworzonego wynikał z jego głębokiej wiary. Skoro nas wszystkich – ludzi, rośliny, zwierzęta, planety – powołał do istnienia ten sam Ojciec, to jesteśmy dla siebie siostrami i braćmi. Po prostu rodzeństwem. Stąd w Encyklice Ojciec Święty pisze, że ludzie wierzący mają dodatkową motywację, aby chronić przyrodę.Papież przypomina nauczanie na temat ochrony przyrody swoich poprzedników i Katechizmu Kościoła Katolickiego.Papież, który wybrał imię właśnie od tego Franciszka nie tylko go cytuje ale też uaktualnia i niezwykle ciekawie interpretuje:1.Laudato si', mi' Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami». 2.Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia, która «jęczy i wzdycha w bólach rodzenia» (Rz 8, 22). Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi (por. Rdz 2, 7). Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia. swietostworzenia.pl
VIII Szkolne Obchody Światowego Dnia Środowiska
watra.pl
2015 World Environment Day
PROJECT ACT ECO - Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera - Secondary School, Zakopane, Poland celebrated World Environment Day - by organizing an environmental awareness event addressed to students from various schools, their parents, the Town Mayor, local authorities and other community members. The event included:
•Exhibition "World Environment Day"; "Jan Sztaudynger - a Polish poet and nature lover".
•Workshop and finale of Zakopane schools art/ecological competition Light and Light-based Technologies- the winners’ prizes donated by the Town Mayor, media patronage WATRA.pl
•Finale of Gimnazjum nr 2 “School Ecological - Science Education” competition- the winners’ prizes donated by SEWiK Zakopane.
•Finale of Gimnazjum nr 2 competition "Buy clothes and electronics responsibly!" prizes donated by Giewont Cinema Zakopane
VIII Szkolne Obchody Światowego Dnia Środowiska
3 czerwca 2015 w Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera, w Zakopanem, odbyły się VIII Szkolne Obchody Światowego Dnia Środowiska - World Environment Day; pod egidą UNEPu wpisane w XIII Dni Zakopanego. Głównym punktem programu były Międzyszkolne Warsztaty Ekologiczno – Plastyczne, których tematem było wykonania plakatu „Światło i technologia”. Do udziału w warsztatach zgłosiły się dzieci i młodzież z sześciu szkół podstawowych i gimnazjów zakopiańskich. Wykonane przez uczestników prace oceniało jury w składzie: Ewa Fortuna, artysta plastyk, Justyna Sekuła - Wydział Ochrony Środowiska UM, Andrzej Fryźlewicz – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM. W czasie obrad jury, uczestnicy warsztatów obejrzeli krótkie filmy i prezentacje dotyczące ekologii i sprawiedliwego handlu. Warsztaty odbyły się pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopane, nagrody wręczył wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk. Następnie ogłoszono wyniki VII Szkolnego Konkursu Ekologiczno – Chemicznego pod patronatem SEWIKu. Nagrody ufundowane przez Prezesa SEWIKu wręczyła Zofia Rzadkosz.
Równolegle ACT ECO Team przeprowadził szkolny konkurs wiedzy w ramach kampanii Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę. Główną nagrodę, bilety na dowolny seans, ufundowało kino Giewont a dziewczynki z ACT ECO upiekły babeczki pocieszenia.Obchodom towarzyszyła wystawa 2015 - Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.
Jedną z sekcji wystawy stanowi temat 2005 - 2015 Międzynarodowa Dekada - Woda dla życia. Specjalną sekcję poświęcono Janowi Sztaudyngerowi, poecie zakochanemu w przyrodzie tatrzańskiej, który w latach 1955-1970 mieszkał i tworzył w Zakopanem. Lista laureatów konkursów jest dostępna po kliknięciu na "Czytaj więcej"

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 1 kilogram polichlorku winylu (płytki PVC, butelki plastikowe, folie, plastikowe wiadra, miednice, pojemniki po farbach, wyroby ze skaju) spalany w zwykłych warunkach wydziela 280 litrów trującego chlorowodoru.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,061,253 unikalnych wizyt