July 2019 -the hottest month ever recorded on Earth
bigthink.com
July 2019 was the hottest month ever recorded on Earth, with temperatures narrowly exceeding the previous record of July 2016, according to meteorologists with the European Union's Copernicus Climate Change Programme. Alarmingly, 2019 has already logged several record-hot months – April, May, June – and is expected to be the second-hottest year ever, behind 2016.
Zmiany klimatu: oficjalne stanowisko Polskiej Akademii Nauk
informacjePAN.pl Media chętnie poruszają ostatnio temat zmian klimatu. Niestety nie zawsze w sposób rzetelny. W trosce o jakość debaty publicznej przedstawiamy oficjalne i jednoznaczne stanowisko Polskiej Akademii Nauk (PAN). Podkreślamy, że to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody.. „Obecnie dysponujemy niepodważalnymi dowodami naukowymi na następujące zjawiska.
Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu.
Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
Wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego. Jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.
Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem”
Apel Polskiej Akademii Nauk:
W trosce o jakość debaty publicznej oraz rzetelne edukowanie społeczeństwa apelujemy do dziennikarzy o posługiwanie się aktualnymi i wiarygodnymi informacjami.
nasze śmieci
naszesmieci.mos.gov.pl Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska wskazują ogólne wytyczne związane z segregacją odpadów. Zaznaczają jednak, że wyjątki lub bardziej szczegółowe wytyczne co do postępowania ze śmieciami może określić gmina.
Jak segregować odpady? Ministerstwo Środowiska podpowiada
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala http://naukawpolsce.pap.pl Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk - do tworzyw sztucznych i metalu. Ministerstwo Środowiska na prośbę PAP odpowiedziało, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości.
w Polsce odczuwamy już negatywne skutki zmian klimatu
Zbigniew Wojtasiński naukawPolsce.pl
"Jeszcze niedawno wydawało się, że zmiany klimatu w Polsce to dopiero przyszłość, że będziemy je odczuwać dopiero za 30 czy nawet 40 lat. Niestety, to się już dzieje, coraz bardziej odczuwamy różnego rodzaju negatywne skutki zmian klimatu, w tym również zdrowotne" – powiedział dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był on jednym z uczestników warszawskiego spotkania ekspertów z dziennikarzami, jakie odbyło się pod hasłem "Zmiana klimatu a zdrowie".
najgorętszy czerwiec w historii
26 czerwca 2019 był najcieplejszym czerwcowym dniem w historii pomiarów temperatury w Polsce – 38°C w cieniu
raport Sekretarza Generalnego ONZ z 1969
Ile lat musiało minąć, żeby ustały (?) heheszki z proekologicznych "dziwaków". Tymczasem już w 1969 !!! roku na sesji ONZ przedstawiono raport Sekretarza Generalnego ONZ U Thanta udokumentowany danymi statystycznymi, które wskazywały, że po raz pierwszy w historii ludzkości pojawił się ogólnoświatowy kryzys wywołany zniszczeniem środowiska naturalnego. U Thant ostrzegał: "Nie chciałbym, aby moje słowa zabrzmiały zbyt dramatycznie, ale na podstawie danych, do których mam dostęp jako sekretarz generalny, mogę wysunąć jeden tylko wniosek, a mianowicie, że członkom Narodów Zjednoczonych pozostało może 10 lat na uregulowanie zastarzałych waśni i podjęcie wspólnej ogólnoświatowej inicjatywy w celu zahamowania wyścigu zbrojeń, poprawy warunków środowiskowych człowieka, zlikwidowania groźby eksplozji demograficznej oraz nadania należytego rozmachu wysiłkom w dziedzinie rozwoju. Jeżeli w tym czasie nie zorganizuje się współdziałania na skalę światową, to obawiam się, że wspomniane przeze mnie problemy osiągną tak zatrważające rozmiary, że ich opanowanie nie będzie już w naszej mocy". więcej w "Czytaj więcej"
w miastach potrzebne są duże drzewa
Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jednak, jak mówi PAP dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki. „Miasta są obszarem, gdzie okresowo mogą występować deficyty wody lub jej nadmiar (np. po ulewnych deszczach) w związku z tym zwiększenie zdolności gruntów do infiltracji wody i jej magazynowania – zmniejsza narażanie przestrzeni miejskiej na podtapianie i powodzie, w skutego tego, że drzewa pobierają i odparowują wodę (transpiracja). Jest to jedna z ważniejszych funkcji infrastrukturalnych drzew w mieście” – przekonuje dr Drzazga.
naukawpolsce.pap.pl
STOP wypalaniu traw!
Kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej, która ma zapobiec wypalaniu TRAW (w okresie wczesnowiosennym). A co za tym idzie, ograniczyć liczbę POŻARÓW. Bowiem 33 proc. z nich (w zeszłym roku w Polsce) zaczęło się od tego właśnie procederu. Przy okazji AKCJI, Ministerstwo oszacowało zeszłoroczne straty w tym zakresie (na niemal 33 mln złotych). Podano także, że do ugaszenia pożarów wywołanych w ten sposób przez Polaków (w 2018 roku) zużyto ponad 123 mln litrów wody (to pojemność prawie 33 basenów olimpijskich). Dlaczego to niebezpieczne? Bo przyczynia się (między innymi) do śmierci wielu zwierząt oraz niszczenie ich siedlisk. Ale giną też ludzie. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia – nawet 20 km/h (dla porównania - szybki bieg to około 19 km/h). I przenosi na pobliskie lasy oraz zabudowania. Wypalanie traw jest zabronione przez prawo. Grozi za nie nagana lub grzywna (do 5000 złotych) albo kara pozbawienia wolności (do 10 lat). Ale tak sobie myślimy, że najwięcej szkód robi BŁĘDNE przekonanie, że ogień użyźnia ziemię. A jest dokładnie odwrotnie. On ją wyjaławia. Uszkadzając przy okazji faunę i florę. żródło newsme.pl
STOP wypalaniu traw!
Skutki pożarów nieużytków są zatrważające [PREZENTACJA] zobacz tu: wielun.naszemiasto.pl
Masowy odstrzał dzików nie zahamuje epidemii
afrykańskiego pomoru świń w Polsce Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Korony drzew cieniują nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i wydłużają ich trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,056,022 unikalnych wizyt