Kodeks wodny wg. PAH
Kodeks wodny:
• Mycie zębów przy zakręconym kranie i płukanie ich wodą w kubku zamiast pod bieżącą wodą to zużycie tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów. Napełnienie wanny pochłania około 180 litrów wody podczas gdy każda minuta prysznica to zużycie około 10 litrów wody. Nieszczelna bateria lub zawór z którego wycieka 1 kropla wody na sekundę powoduje ubytek 168 litrów na dobę czyli ponad 61 m3 na rok.
• Zakręcaj kran przy myciu zębów, myciu naczyń, ręcznym praniu, a wodę do płukania nabierz do kubka / miednicy. Jeśli uda Ci się namówić do wszystkich domowników, już po miesiącu zobaczycie różnicę w rachunku.
• Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zmniejszaj strumień wody, zamiast go zwiększać.
• Używaj spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów. Jeżeli nasza spłuczka nie posiada takiego mechanizmu, można go dokupić, albo wymienić całą spłuczkę. To naprawdę nie kosztuje dużo.
• Używaj tak zwanych perlatorów montowanych na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Działanie perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii. Oszczędność wody jest możliwa dzięki mechanizmowi redukującemu jej przepływ oraz specjalnej dyszy napowietrzającej, która miesza wodę z powietrzem. Możemy uzyskać nawet do 50% oszczędności wody, przy znacznie lepszym efekcie myjącym i płuczącym.
• Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody w kranie jest stosowanie baterii wyposażonych w specjalny przycisk zwany eko. Jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min), trzeba go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia.
• Używaj baterii termostatycznej, która pilnuje temperatury wody. Częścią baterii jest termostat. Zasada działania termostatu jest prosta – błyskawicznie miesza ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni ile sami ustawiliśmy. Zalecana, optymalna temperatura do kąpieli pod prysznicem to 38°C. Termostat skraca czas ustawienia temperatury do kilku sekund i utrzymuje ją na odpowiednim poziomie. Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja więc znacznym oszczędnościom - zużycie wody zmniejsza się blisko o ok. 40%, a koszt energii nawet do 50%.
• Unikaj zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzucaniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych itp. Każde spłukanie toalety pochłania kilka litrów wody.
• Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach, jeżeli nie załadowujemy pełnego wsadu, albo gdy odpowiednio ubrania/naczynia są lekko zabrudzone.
• Nie wylewaj wody, którą można użyć do podlewania kwiatów (np. ostudzonej wody pozostałej po ugotowaniu jajek czy umyciu warzyw i owoców).
• Jeśli masz ogród zbieraj wodę deszczową do podlewania trawnika. Jeśli potrzebujesz systemu nawadniającego, zainwestuj w podlewacze kropelkowe.
• Zwróć uwagę na to, czy w Twoim domu nie ma kapiących kranów. Nieszczelna uszczelka oznacza prawie 12 000 litrów zmarnowanej wody rocznie.
• Korzystaj z papieru produkowanego z makulatury. Żeby wyprodukować jedną ryzę papieru potrzeba około 130 litrów wody. Przy produkcji papiery z makulatury zużywa się około 70 litrów mniej.
• Staraj się oszczędzać wodę na różne sposoby. Nie martw się jeśli oszczędność będzie minimalna – liczy się każda kropla.

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Korony drzew cieniują nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i wydłużają ich trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,057,118 unikalnych wizyt