Motyle zagrożone wyginięciem
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) poinformowała, że 9 proc. motyli, 14 proc. ważek i 11 proc. chrząszczy w Europie jest zagrożonych wyginięciem - czytamy w serwisie National Geographic.
Kierowniczka Grupy ds. Zachowania Bioróżnorodności przy IUCN, Jane Smart zwróciła uwagę, że mówiąc o gatunkach zagrożonych wiele osób ma na myśli duże zwierzęta, takie jak pandy czy tygrysy.

Tymczasem - podkreśliła - nie można zapominać również o małych mieszkańcach naszej planety, którzy są równie ważni i potrzebują ochrony. Niektóre gatunki motyli, ważek i chrząszczy zostały ostatnio wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych - grozi im wymarcie na skalę globalną.

Z badań przeprowadzonych przez IUCN na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że zagrożonych jest 14 proc. z 130 gatunków ważek występujących w prawie całej Europie (najwięcej w południowej Francji, na pogórzu alpejskim i Półwyspie Bałkańskim). 5 proc. z nich może zupełnie wyginąć, a kolejne 11 proc. gatunków prawdopodobnie już wkrótce będzie uznanych za zagrożone, gdyż coraz więcej siedlisk tych owadów wysycha.
Ginące populacje zauważono też u ponad 30 proc. z 435 gatunków motyli żyjących w Europie, a 9 proc. z nich grozi wyginięcie. Jedna trzecia z europejskich gatunków motyli nie występuje nigdzie indziej na świecie. W tej grupie całkowite wyginięcie grozi 22 gatunkom.

"Większość zagrożonych motyli zamieszkuje południe Europy, gdzie największym problemem jest utrata siedlisk spowodowana najczęściej zmianami związanymi z rolnictwem, ociepleniem klimatu, pożarami lasów i ekspansją turystyki" - mówi Annabelle Cuttelod z IUCN.

Po raz pierwszy do Czerwonej Księgi trafił też chrząszcz saproksylofilny żyjący w próchnowiskach i odgrywający kluczową rolę w recyklingu substancji odżywczych. W związku z wycinką i coraz mniejszą liczbą starych drzew w Europie zagrożonych jest obecnie 46 gatunków, a 29 gatunków jest zagrożonych wyginięciem na skalę globalną.

"Przyszłość natury jest naszą przyszłością. Więc jeśli Czerwona Księga podnosi alarm, implikacje dla naszej przyszłości są jasne" - podkreśla unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocnik.

źródło: PAP 18.03 2010

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,022,862 unikalnych wizyt