|
Motyle zagrożone wyginięciem |
|
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) poinformowała, że 9 proc. motyli, 14 proc. ważek i 11 proc. chrząszczy w Europie jest zagrożonych wyginięciem - czytamy w serwisie National Geographic.
Kierowniczka Grupy ds. Zachowania Bioróżnorodności przy IUCN, Jane Smart zwróciła uwagę, że mówiąc o gatunkach zagrożonych wiele osób ma na myśli duże zwierzęta, takie jak pandy czy tygrysy.
Tymczasem - podkreśliła - nie można zapominać również o małych mieszkańcach naszej planety, którzy są równie ważni i potrzebują ochrony. Niektóre gatunki motyli, ważek i chrząszczy zostały ostatnio wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych - grozi im wymarcie na skalę globalną.
Z badań przeprowadzonych przez IUCN na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że zagrożonych jest 14 proc. z 130 gatunków ważek występujących w prawie całej Europie (najwięcej w południowej Francji, na pogórzu alpejskim i Półwyspie Bałkańskim). 5 proc. z nich może zupełnie wyginąć, a kolejne 11 proc. gatunków prawdopodobnie już wkrótce będzie uznanych za zagrożone, gdyż coraz więcej siedlisk tych owadów wysycha.
Ginące populacje zauważono też u ponad 30 proc. z 435 gatunków motyli żyjących w Europie, a 9 proc. z nich grozi wyginięcie. Jedna trzecia z europejskich gatunków motyli nie występuje nigdzie indziej na świecie. W tej grupie całkowite wyginięcie grozi 22 gatunkom.
"Większość zagrożonych motyli zamieszkuje południe Europy, gdzie największym problemem jest utrata siedlisk spowodowana najczęściej zmianami związanymi z rolnictwem, ociepleniem klimatu, pożarami lasów i ekspansją turystyki" - mówi Annabelle Cuttelod z IUCN.
Po raz pierwszy do Czerwonej Księgi trafił też chrząszcz saproksylofilny żyjący w próchnowiskach i odgrywający kluczową rolę w recyklingu substancji odżywczych. W związku z wycinką i coraz mniejszą liczbą starych drzew w Europie zagrożonych jest obecnie 46 gatunków, a 29 gatunków jest zagrożonych wyginięciem na skalę globalną.
"Przyszłość natury jest naszą przyszłością. Więc jeśli Czerwona Księga podnosi alarm, implikacje dla naszej przyszłości są jasne" - podkreśla unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocnik.
źródło: PAP 18.03 2010 |
|
|