Jan Paweł II i prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I
Jan Paweł II i prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w 2002 roku ogłosili deklarację o współpracy obu Kościołów w dziedzinie ochrony przyrody. Patriarcha złożył podpis w weneckim pałacu dożów; w tym samym momencie Papież podpisał drugi egzemplarz w Watykanie (równoczesną ratyfikację umożliwił „telemost”). „Stwierdzamy ze smutkiem, że codziennie wielu ludzi cierpi przemoc, głód, ubóstwo i choroby. Jesteśmy także zaniepokojeni negatywnymi dla ludzkości i całego stworzenia skutkami zatrucia podstawowych zasobów przyrody – wody, powietrza i ziemi, spowodowanego przez postęp gospodarczy i technologiczny” – piszą Jan Paweł II i patriarcha. Dlatego „chrześcijanie i wszyscy inni wierzący mają do odegrania szczególną rolę w głoszeniu wartości moralnych i wychowywaniu ludzi w świadomości ekologicznej, która nie jest niczym innym jak tylko odpowiedzialnością za nas samych, za innych i za stworzenie”.
Dla KAI deklarację skomentował ekumenista, ks. prof. Wacław Hryniewicz: „Wspólny apel jest również prośbą do Boga, aby strzegł świat od destrukcji z rąk samego człowieka. Jest to apel, który streścić można słowami: chrześcijanie stańcie się głosem stworzenia! Bądźcie bardziej wrażliwi, uczcie się mądrzejszego spojrzenia na przyrodę i pomagajcie także innym dostrzec te sprawy. Ludzie Kościoła, to wasza godzina! Mówcie razem jak najczęściej!”

źródło: Tygodnik Powszechny

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,084,971 unikalnych wizyt