watra.pl 5.06.2008
Link

http://www.archiwum.watra.pl/rozne/zakopane2/acteco.html

ACT ECO
Światowy Dzień Środowiska w Gimnazjum nr2


(06.06.2008) Anna Karpiel: "5 czerwca w zakopiańskim Gimnazjum nr 2 odbyły się obchody Światowego Dnia Środowiska. Zostały one przygotowane przez uczestników projektu ACT ECO pod kierownictwem nauczycielki Barbary Szaroty. Młodzież w krótkich scenkach podsumowała dotychczasową realizację projektu, która rozpoczęła się w lutym. Otwarto także pokonkursową wystawę plakatu ekologicznego pod hasłem „Żyjemy dzięki przyrodzie, więc niech przyroda żyje dzięki nam”.
Laureatom nagrody w imieniu burmistrza Janusza Majchra wręczył naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Andrzej Fryźlewicz. Przekazał on również upominki dla uczestników projektu, w dowód wdzięczności za ich akcję wpisując również do pamiątkowej księgi słowa: "Gratuluję inicjatywy, jesteście realnym wsparciem, godnymi wspólnikami Burmistrza w zakresie ochrony środowiska".
Ciekawym punktem obchodów była prelekcja dr Michała Offierskiego kierownika i uczestnika wypraw antarktycznych, który opowiadał o polskiej obecność na wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Szetlandów Południowych. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie ze szkoły w Gronkowie należący do Ligii Ochrony Przyrody, którzy w swojej miejscowości zorganizowali akcję informacyjną o szkodliwości spalania śmieci przez mieszkańców.
Projekt ekologiczno-edukacyjny pt. ACT ECO realizowany jest według autorskiej koncepcji Barbary Szaroty, nauczycielki języka angielskiego. Innowacyjność tego projektu polega na połączeniu ekologii, języka angielskiego, technik komputerowych przy jednoczesnym stosowaniu interaktywnych metod w pracy dydaktycznej z młodzieżą. W projekcie czynny udział wzięło 12 uczniów. Wszystkie spotkania w ramach projektu Act Eco i praca nad przygotowaniem wystawy odbywały się w ramach zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie poświęcili swój wolny czas i pracowali z wielkim zaangażowaniem. Motywacją nie były tym razem oceny, lecz tylko i wyłącznie ciekawa idea projektu. Cieszę się, że mogłam pracować z tak wspaniałą, aktywna i myślącą młodzieżą – podkreślała Barbara Szarota.
Inicjatywa ACT ECO TEAM wpisuje się w Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska – UNEP (projekt ACT ECO zgłoszono do światowych obchodów Dnia Środowiska – zgłoszenie widnieje na stronie internetowej UNEP).
Projekt ACT ECO realizowany był w ramach gminnego programu profilaktyki problemowej „Parasol”, odpowiadał również wytycznym międzyprzedmiotowej ścieżki edukacji ekologicznej oraz standardom edukacyjnym Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska. Jego główny cel to uwrażliwienie młodzieży na problemy dotyczące niekorzystnych zmian klimatycznych oraz sposobów ich zminimalizowania, racjonalnego wykorzystania energii, zrównoważonego rozwoju oraz ochrony i zanieczyszczeń środowiska. Uczestnicy projektu już zapowiedzieli, że przygotowywać będą kolejne akcje ekologiczne."

Skład ACT ECO TEAM:
Konrad Bachleda, Sebastian Gąsienica Łuszczek, Mateusz Radom, Katarzyna Gał, Karolina Gliwa, Magdalena Galica, Wojciech Gliwa, Krzysztof Krupa, Dominika Majerczyk, Marcin Brzóska, Maria Żeglin, Konrad Lewandowski.



Laureaci konkursu na plakat ekologiczny zorganizowanego w ramach projektu Act Eco:
1. Katarzyna Gał, Anna Różak
2. Drużyna: Żaneta Król, Katarzyna Marek
3. Konrad Bachleda, drużyna: Regina Śmieszek, Natalia Śmieszek, Katarzyna Latasz
4. Drużyna: Sandra Stawiarska, Katarzyna Halińska
5. Drużyna: Anna Słodyczka, Monika Wicher
6. Drużyna: Natalia Gąsienica Łuszczek, Aneta Konior
7. Angelika Dzięcioł, Sara Król – Łęgowska
Wyróżnienia:
Drużyna: Wojciech Serwicki, Marcin Serwicki, Marcin Drąg, Michał Włoch
Drużyna: Daniel Zbożeń, Dariusz Piguła, Kacper Franosz
Drużyna: Paulina Bukowska, Katarzyna Bisz, Aleksandra Urban

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel)
www.watra.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,123,298 unikalnych wizyt