watra.pl 20.11.2008
Link
Act Eco Team
Zanim spalimy śmieci - pomyślmy o swoim zdrowiu!

(20.11.2008) Anna Karpiel-Semberecka: "W Zakopanem wraz z zimą rozpoczyna się sezon grzewczy, a uczniowie z gimnazjum nr 2 biorący udział w projekcie Act Eco rozpoczynają kampanię pod hasłem: "Zanim spalimy śmieci - pomyślmy o swoim zdrowiu". Act Eco Team zorganizował specjalną wystawę przestrzegającą przed groźnymi skutkami spalania śmieci w domowych piecach. Jako pierwsi obejrzeli ją rodzice uczniów podczas szkolnej wywiadówki. Już wkrótce wystawa gościć będzie w zakopiańskim magistracie, gdzie będą mogli ją zobaczyć urzędnicy, radni i mieszkańcy odwiedzający urząd.
Mnóstwo ludzi z Zakopanego i okolic mówi mi, jak irytują ich sąsiedzi palący śmieci. Wszyscy mamy dość trującego smrodu. Ta wystawa ma zwrócić uwagę na problem. Jeżeli chociaż parę osób nad nim się zastanowi, to już będzie nasz sukces. Rodzice bardzo interesowali się wystawą i komentowali ją miedzy sobą, padały też pomysły na rozwiązanie problemu w najbliższym otoczeniu- wyjaśniała organizatorka akcji nauczycielka Barbara Szarota.
Wystawa w obrazowy sposób pokazuje, jak szkodliwe jest spalanie plastiku, gumy i innych śmieci w domowych kotłowniach. Do atmosfery dostają się wówczas szkodliwe substancje - dioksyny, kadm i dwutlenek siarki będące przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Wystawa przekonuje, że to co wydostaje się z naszych pieców do atmosfery, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, a także naszych bliskich i sąsiadów. Wystawa została zrealizowana we współpracy z panią Joanną Strączek - nauczycielką plastyki i techniki.

W tym roku projekt Act Eco swoim patronatem objął Burmistrz Miasta Zakopane. Przypomnijmy też, że w ramach projektu Act Eco Team ogłosił już Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkurs obejmuje dwie kategorie - plakat uświadamiający jak bardzo szkodliwe jest wprowadzanie do atmosfery trujących substancji pochodzących ze spalania odpadów w kotłowniach domowych oraz znak graficzny zwracający uwagę na konieczność oszczędności energii elektrycznej lub wody."

Zapraszamy do udziału w Konkursie Ekologiczno-Plastycznym!

www.watra.pl
/www.archiwum.watra.pl/rozne/zakopane2/acteco3.html

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,072,084 unikalnych wizyt