Segreguj razem z nami - to się opłaca jesień 2009
Jesień 2009. Uczniowie realizujący autorski Projekt ACT ECO w Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera zaprezentowali kolejną wystawę ekologiczno – edukacyjną, tym razem pod tytułem: ” Segreguj razem z nami - to się opłaca”.

Wystawa została otwarta na początku roku szkolnego, inaugurując szkolny program segregacji odpadów i można się z nią nadal zapoznawać w szkolnej świetlicy.

Natomiast we wtorek 17 listopada, w dniu wywiadówki, wystawę mogli obejrzeć rodzice naszych uczniów.
Projekt ACT ECO, przy pomocy swoich inicjatyw chce uwrażliwić młodzież szkolną oraz środowisko lokalne na problemy ekologiczne oraz zachęcić do podejmowania pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska oraz do włączania się, choćby symbolicznie w ogólnoświatowe akcje takie jak te w których bierze udział wraz z uczniami Gimnazjum nr 2: „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu”, „Miliard Drzew dla Planety” czy „Światowy Dzień Środowiska”.

Celem wystawy „Segreguj z nami” jest zwrócenie uwagi na ekologiczne i ekonomiczne korzyści płynące z sortowania odpadów. Dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz oszczędzamy energię co ważne dla naszej planety. Segregacja „śmieci” ma również przełożenie na nasz domowy budżet albowiem segregując zmniejszamy objętość odpadów, a co za tym idzie, koszty ich wywozu i utylizacji.
Wystawa została przygotowana na podstawie publikacji powstałej na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Autorzy: teksty - Anna Tarkowska, zdjęcia - Janusz Moczulski, opracowanie graficzne - Marek Duszyński.


Jednocześnie, z nadejściem, kolejnego sezonu grzewczego, ACT ECO Team zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta aby nie spalali śmieci w kotłowniach domowych, ponieważ wyzwalający się dym jest bardzo niebezpieczny dla środowiska i trujący dla ludzi.

Szczególnie groźne jest spalanie tworzyw sztucznych, powodując utlenianie się do atmosfery: CO2, cyjanowodoru, fosgenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, par metali ciężkich i dioksyn.

Najniebezpieczniejsze są dioksyny – prawdopodobnie najgroźniejsze ze znanych człowiekowi trucizn. Są one 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Są rakotwórcze, działają mutagennie, mogą wywołać poronienia.

Zanim spalimy nasze śmieci, pomyślmy o swoim zdrowiu a także o zdrowiu naszych bliskich i sąsiadów!

ACT ECO Team : Agnieszka Gąsienica Daniel, Natalia Gąsienica Łuszczek, Aneta Konior, Łukasz Daniel, Marcin Brzóska, Bartek Gąsienica, Andrzej Kozerski, Daniel Mickowski, Paweł Moniczewski.
Barbara Szarota - koordynator Projektu ACT ECO
Joanna Strączek - artysta plastyk - nauczyciel plastyki i techniki

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczenie wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,072,111 unikalnych wizyt