Ekologiczna ropa naftowa
Francuscy i hiszpańscy naukowcy, pracujący nad sztucznym paliwem, twierdzą że na mniej więcej 10 lat będziemy mieli wystarczające ilości taniej ropy. Opracowali oni metodę produkcji sztucznej ropy naftowej z alg i dwutlenku węgla. Działają już testowe instalacje (Hiszpania), które wytwarzają sztuczne paliwa. Energii instalacji dostarcza słońce.

Firma BIO FUEL SYSTEMS (BFS) od pięciu lat zajmuje się tym eksperymentalnym programem. Inżynierowie symulują warunki panujące miliony lat temu. Przyspieszona fotosynteza pozwala uzyskiwać surowiec do wytwarzania paliw codziennie, a nie przez miliony lat. Zakład produkcyjny o powierzchni 50 kilometrów kwadratowych może wyprodukować 1,25 mln baryłek dziennie (baryłka to ok. 159 litrów). Dwa zakłady pokrywałyby zapotrzebowanie kraju wielkości Francji czy Włoch. Nad podobnymi instalacjami pracują też firmy innych krajów. W Niemczech szwedzki Vattenfall testuje technologię wykorzystująca dwutlenek węgla z elektrowni węglowej. Amerykańska firma biotechnologiczna Joule Unlimited do produkcji paliwa wykorzystuje sinice, wodę i dwutlenek węgla.
Naśladowanie natury to nie tylko produkcja ropy naftowej. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology skonstruowali sztuczny liść, który wykorzystuje fotosyntezę do produkcji energii. Sztuczny liść jest wielkości karty do gry ale jest od niej cieńszy. Jest wyposażony w elektronikę i katalizatory przyspieszające reakcje chemiczne. Jest też wielokrotnie sprawniejszy od liścia naturalnego. Umieszczony w pojemniku z wodą i w pełnym słońcu dostarcza energię zasilającą przez cały dzień jeden dom.
Prototyp działał bez przerwy z taką samą mocą przez 45 godzin. Naukowcy są zdania że fotosynteza jest godna naśladownictwa dla współczesnej nauki, a najlepsze pomysły pozyskiwania energii można czerpać z natury.
Autor: Anna Jurkiewicz
www.eko-samorzadowiec.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,022,844 unikalnych wizyt