Anna Chodacka
Elektrośmieci
To kategoria odpadów, do których zaliczamy m.in. sprzęt RTV, AGD, sprzęt informatyczny (komputery i laptopy), sprzęt oświetleniowy, a nawet telefony komórkowe. Znajdują się w nich metale ciężkie i niebezpieczne związki: kadm, mangan, miedź czy chrom.
Nie wolno wyrzucać ich ani do zwykłego kosza ani do pojemników na surowce wtórne. Tylko wyspecjalizowane firmy mogą się zajmować ich recyklingiem.
** Stary telewizor czy pralkę można oddać przy kupnie nowego sprzętu. Każdy sklep z takim asortymentem ma obowiązek przyjąć od nas zużyte egzemplarze.
** można też oddać je do jednego z punktów, które przyjmują sprzęt RTV i AGD za darmo lub za niewielką opłatą za transport.
Akumulatory i baterie
** Zużyty akumulator oddajemy tam, gdzie kupujemy nowy. Przy zakupie nowego akumulatora sklep pobiera opłatę depozytową (ok. 30 złoty), na której zwrot można liczyć, właśnie gdy oddamy stary.
** Niedziałające baterie najlepiej zabrać ze sobą do marketu zajmującego się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Obsługa na pewno wskaże kosz, w którym gromadzi takie odpady.
Opony
Te przyjmie każdy punkt sprzedaży lub wulkanizacji. Ma taki obowiązek.
Kilka wskazówek ułatwiających wybór odpowiedniego pojemnika na surowce wtórne:
Pojemnik na papier (niebieski)
** Możemy wrzucić: gazety, czasopisma, stare książki, kartony czy tekturę.
** Nie wolno tapet oraz papieru faksowego.
Pojemniki na szkło białe (biały) i kolorowe (zielony)
** Wrzucamy tu tylko szkło opakowanie, a wiec np.: butelki, słoiki i inne formy szklanych opakowań.
** Nie mogą tam natomiast trafić żarówki, świetlówki, kineskopy, szyby okienne czy samochodowe. Również szkło ze zbitych szklanek nie nadaje się do żądnego z tych pojemników.
** Ważne, by nie mieszać kolorów szkła. Warto też starać się nie tłuc.
Pojemniki żółte: plastiki, metale
** Wyrzucamy tu wszelkie metale, tworzywa sztuczne, puszki aluminiowe, butelki PET, reklamówki, plastikowe opakowania po serach lub innych produktach spożywczych.
** W miejskich dzwonach tu wyrzucamy też kartony wielowarstwowe po mleku czy sokach. Jednak nie każda firma zajmująca się odbiorem surowców wtórnych chce je tam widzieć.
** Nie wolno wyrzucać tu baterii, styropianu oraz piankowych opakowań.
Zanim wyrzucisz
Nie wystarczy wyrzucić. Śmieci trzeba, niestety, wcześniej przygotować. Kilka najprostszych przykładów:
** Plastikowe butelki warto spłukać wodą. Trzeba zgnieść i zakręcić (bez tego pojemnik przy domu albo dzwon zapełni się w jeden dzień).
** Słoików lub szklanych butelek nie wolno tłuc. Nie trzeba też ściągać papierowych etykiet, ale warto je przepłukać.
** Jeśli mamy dużo czasu, warto usunąć zszywki z gazet lub czasopism.
źródło: Gazeta Wyborcza
opracowały: K.Ziobrowska, J.Stawarska
|
|
|