Tygodnik Podhalanski 13.05.2010
Link
Miliard drzew

Od wtorku do środy uczniowie Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Zakopanem posadzili ponad 3 tys. drzew na Zoniówce.
Nowe buki, jodły, świerki, lipy i klony zasadzone na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Zoniówka pomogą chronić krajobraz wysypiska. Akcja jest częścią ogólnoświatowego projektu „Miliard Drzew dla Planety”.

– Wykonane przez naszych gimnazjalistów zadanie przyniesie wymierne korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne poprzez powiększenie zadrzewionej strefy ochronnej Zakładu Utylizacji Zoniówka, a tym samym zminimalizowanie jego oddziaływania na lokalną społeczność – podkreśla inicjatorka akcji Barbara Szarota, koordynatorka Projektu ACT ECO. Dodaje, że zasadzenie ponad trzech tysięcy drzew nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania uczniów i wsparcia dyrektora gimnazjum Bogdana Wojnarskiego oraz władz miasta i Fundacji AERIS FUTURO. Fundacja walczy z globalnymi zmianami klimatu, zajmuje się ochroną i zwiększaniem różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspiera rozwój społeczności lokalnych oraz promuje odpowiedzialny biznes. Od 2009 wspólnie z firmą TAURON Energia Polska, fundatorem sadzonek, posadziła 16 tys. drzew w Karkonoskim i Ojcowskim Parku Narodowym.

Burmistrz Janusz Majcher już w 2008 roku na prośbę ACT ECO udostępnił pod nasadzenia działki miejskie na osiedlu Zoniówka. Drzewa wyrosną na terenach przyległych do wysypiska. – Zwróciliśmy się wtedy z prośbą do Fundacji AERIS FUTURO o pomoc w znalezieniu fundatora sadzonek. Z powodu złej pogody akcji nie udało się przeprowadzić w październiku 2009, została przeniesiona na wiosnę 2010 – przypomina Barbara Szarota.

rav http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=1&kat=2&id=&typ=w&id=8817PRZEGLĄDAJ KOMENTARZE

Pseudonim: yale 2010-05-18 18:04:40
To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza podczas powodzi. Drzewa, a właściwie las posiada naturalną zdolność retencji wody. Inicjatorów i wykonawców zachowajmy we wdzięcznej pamięci.

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczenie wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,022,801 unikalnych wizyt