Newsleter ekoedu 20.05.2010
W Światowym Roku Różnorodności Biologicznej 2010 uroczyście obchodzimy Dzień Różnorodności Biologicznej

Z tej okazji odbywa się wiele imprez i działań. O niektórych z nich chcemy Państwa poinformować za pośrednictwem tego newslettera.


W dniu 17 maja 2010 r. Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym zorganizowało ogólnopolska konferencję: MóWIĆ O RóŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ NIE TYLKO W ROKU 2010. Konferencja była współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Streszczenia wystąpień znajdują się na stronach www.ekoedu.uw.edu.pl w rubryce Byliśmy Widzieliśmy.



W dniu 22 maja zostanie ogłoszony konkurs dla uczestników międzynarodowego projektu edukacyjnego koordynowanego przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym: BEAGLE www.beagleproject.org na najciekawsze zdjęcie drzewa, obserwowanego w trakcie trwania projektu.



Europejskie obchody święta różnorodności biologicznej będą miały miejsce w Warszawie, w dniach 21 i 22 maja w CH Złote Tarasy, ul. Złota 59. W piątek 21 maja odbędzie się wyjątkowy happening z udziałem Dyrektora Ladislava Miko z dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej oraz licznych osobistości wspierających kampanię, a sobotę 22 maja odbędzie się pełen atrakcji „dzień z bioróżnorodnością”. Wszystkich zapraszamy na stronę internetową kampanii dt. różnorodności biologicznej Komisji Europejskiej www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu





W Dniu Bioróżnorodności, 22 maja, przez naszą planetę przejdzie Zielona Fala (The Green Wave) – dzieci i młodzież na całym świecie w symbolicznym geście zasadzą drzewa by podkreślić rolę życia na Ziemi

W tym roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności, szczególnego charakteru nabiera inicjatywa Green Wave (Zielona fala), koordynowana przez Sekretariat ds. Konwencji o Bioróżnorodności (CBD) i mająca na celu upowszechnianie wiedzy na świecie na temat zasadniczej roli bioróżnorodności w naszym życiu. W ramach inicjatywy Green Wave dzieci i młodzież z całego świata zachęcani są do posadzenia drzewa o godzinie 10:00 w dniu 22 maja, Międzynarodowym Dniu Bioróżnorodności. Będzie to symboliczny gest podkreślający rolę życia na Ziemi. Przesuwając się ze wschodu na zachód i obejmując kolejne strefy czasowe inicjatywa utworzy „Zieloną Falę”, symbolizującą świadomość ekologiczną i działania na rzecz ekologii. O wielu działaniach podjętych w ramach Zielonej Fali można się dowiedzieć na stronach www.greenwave.cbd.



Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Partnerzy

serdecznie zapraszają do udziału w akcji plenerowej: Bioróżnorodność – poznaj by zachować!

Wydarzenie będzie miało miejsce 21 maja 2010 r., godz. 10.00 – 15.00, Al. Jana Pawła II, przedłużenie Skweru Kościuszki w Gdyni przed Akwarium Gdyńskim MIR. Wiecej informacji i program na stronie organizatora: www.ciee-gda.pl



4 000 buków, jodeł, świerków, lip i klonów posadziła w ciągu dwóch dni w strefie ochronnej wokół Zakładu Utylizacji Odpadów na Zoniówce młodzież z zakopiańskiego Gimnazjum nr 2. Z pomocą przyszły także VIP-y. Z łopatami i sadzonkami w ręku na Zoniówce zjawili się sportowcy: Dariusz Goździak - pięcioboista nowoczesny, złoty medalista olimpijski, Franciszek Gąsienica Groń – narciarz, medalista olimpijski, snowboardzistka Jagna Marczułajtis oraz młoda kadra Ruchu Chorzów, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane na czele z burmistrzem Januszem Majchrem, GOPR-owcy, przedstawiciele Fundacji Aeris Futuro oraz firmy Tauron Polska Energia S.A., czyli sponsora akcji. Imprezę poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka, który wraz z młodymi muzykantami góralską nutą zachęcał wszystkich do pracy.

Inicjatorem zakopiańskiego Offsetu jest Gimnazjum nr 2 w Zakopanem uczestniczące w projekcie ACT ECO, który inspiruje młodzież do podejmowania działań pro-ekologicznych we własnym środowisku. I to właśnie członkowie ACT ECO TEAM będą nadal dbać o posadzone z taki trudem drzewka, tak aby kiedyś w tym miejscu wyrósł piękny las.

Anna Batorczak
newsletter www.ekoedu.uw.edu.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,123,255 unikalnych wizyt