Offsetowane Zakopane
Link

Tatrzański Park Narodowy i Miasto Zakopane były miejscem akcji sadzenia aż czterech tysięcy drzew. Na terenie TPN oraz strefy ochronnej Zakładu Utylizacji Odpadów pojawiły się setki małych jodeł, świerków, lip i jaworów. Zakopiańskie wydarzenie zorganizowane zostało przez TAURON Polska Energia, Fundację Aeris Futuro i młodzież z Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. W sadzeniu drzewek udział wzięli m.in. znana polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis, piłkarz Ruchu Chorzów Maciej Scherfchen, Krzysztof Trebunia Tutka, lider zespołu Trebunie Tutki, Franciszek Groń Gąsienica medalista olimpijski w kombinacji norweskiej, Dariusz Goździak - mistrz olimpijski w pięcioboju. Akcję wspomagali także ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.

Akcja w Zakopanem to część ogólnopolskiego programu Fundacji Aeris Futuro pod nazwą CZAS NA LAS, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Minister Środowiska, a działania wpisane są kampanię agendy ONZ ds. Środowiska UNEP „Obsadźmy naszą planetę”.

- Dziś każdy z nas zostawia „ślad klimatyczny” – emitujemy olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Projekty takie jak OFFSET z TAURONEM pokazują, jak duże firmy mogą aktywnie i realnie włączyć się do globalnych działań na rzecz ochrony środowiska. Społeczne zaangażowanie takich instytucji jest dzisiaj bardzo potrzebne zdegradowanej naturze – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, Prezes Zarządu Fundacji Aeris Futuro.

Inicjatywa sadzenia drzew pod Tatrami wyszła od Barbary Szaroty, koordynatorki projektu ACT ECO, nauczycielki Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. Projekt ten nie tylko inspiruje młodzież do działań pro-ekologicznych we własnym środowisku, ale dodatkowo aktywnie ją w te działania włącza.

Wagę angażowania młodzieży w działania proekologiczne podkreśla Jagna Marczułajtis, która aktywnie włączyła się w projekt. - Bardzo zależy mi na właściwym wychowaniu moich córek, tzn. w szacunku do przyrody, tak żeby, podobnie jak ja w dzieciństwie, mogły się nią zawsze cieszyć. Uważam, że tylko takie wychowanie może w przyszłości procentować i pomóc zachować dla przyszłych pokoleń Ziemię w niezmienionym stanie.

W ubiegłym roku w ramach akcji OFFSET z TAURONEM w Ojcowskim i Karkonoskim Parku Narodowym zasadzonych zostało 16 tys. sadzonek drzew. Trzecia, zakopiańska edycja jest dopełnieniem planów zasadzenia 20 tys. drzewek, co pozwala na zneutralizowanie 1800 ton dwutlenku węgla CO2.

Jak mówi Krzysztof Zamasz, wiceprezes TAURON Polska Energia SA – „W ramach wspierania działań związanych z ekologią, dla klientów biznesowych Grupy TAURON została przygotowana oferta produktów ekologicznych m.in. połączona z przekazywaniem określonych środków na sadzenie drzew.”

http://www.aeris.eko.org.pl/aktualnosci/offsetowane-zakopane

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczenie wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,022,829 unikalnych wizyt