Urząd Miasta Miliard drzew dla planety 9.05.2010
Link

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem 11-12 maja posadzą ponad 3000 sadzonek drzew na terenie osiedla Zoniówka. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych akcji tej nie udało się przeprowadzić 15-16 października 2009, została więc przeniesiona na wiosnę 2010 Przyniesie ona wymierne korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne poprzez powiększenie zadrzewionej strefy ochronnej Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Zoniówka, a tym samym zminimalizowanie oddziaływania ZUOK na lokalną społeczność. Akcja spełni także ważną rolę ochrony krajobrazu i wpisze się w ogólnoświatową akcję „Miliard Drzew dla Planety”. Jej inicjatorką na terenie Zakopanego jest Barbara Szarota, nauczycielka angielskiego i ekolog z Gimnazjum nr 2, autorka Projektu ACT ECO.
Projekt ten został wyróżniony w roku 2008 przez Dyrekcję Generalną Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska w Brukseli, w roku 2009 zwyciężył w konkursie „Be a Changer". Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów biorących udział w jego realizacji, wsparciu dyrektora gimnazjum, Bogdana Wojnarskiego, a także współpracy z Burmistrzem Miasta Zakopane i Wydziałem Ochrony Środowiska Miasta Zakopanego oraz Fundacją AERIS FUTURO. W 2008 roku na prośbę ACT ECO Burmistrz Miasta Zakopane udostępnił pod nasadzenia działki miejskie w rejonie osiedla Zoniówka, stanowiące tereny przyległe do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. ACT ECO zwróciło się do Fundacji AERIS FUTURO o pomoc w znalezieniu fundatora sadzonek. Fundacja AERIS FUTURO zajmuje się skutecznym przeciwdziałaniem globalnym zmianom klimatu, ochroną i zwiększeniem różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieraniem rozwoju społeczności lokalnych oraz promowaniem odpowiedzialnego biznesu. Od 2009 współpracuje z firmą TAURON Energia Polska. Efektem tej współpracy jest posadzenie 16000 drzew w Karkonoskim Parku Narodowym i Ojcowskim Parku Narodowym.

http://www.zakopane.eu/index.php?option=16&action=news_show&news_id=3305


(EM) www.zakopane.eu

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczenie wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,022,752 unikalnych wizyt